Denník N

Európa a svet potrebujú, aby Ukrajina zvíťazila

Naším spoločným cieľom je zabezpečiť, aby bola Ukrajina schopná zvrátiť priebeh vojny vo svoj prospech a aby sa tak čo najskôr dosiahol spravodlivý mier.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dmytro Kuleba je ministrom zahraničných vecí Ukrajiny, Josep Borrell je vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku

24. február 2022, deň, keď Rusko napochodovalo so státisícmi vojakov na Ukrajinu, znamenal začiatok veľkého geopolitického zemetrasenia. Európa už dva roky žije s krutou realitou najväčšej agresie na kontinente od druhej svetovej vojny a správami o rozsiahlych, desivých zverstvách.

To, čo robí Rusko, je klasickým príkladom imperiálnej a koloniálnej agresie v štýle devätnásteho storočia. Ukrajina prežíva to, čím si v minulosti kruto prešli mnohé iné krajiny. Pre Rusko táto vojna nikdy nebola o neutralite Ukrajiny, rozširovaní NATO, ochrane rusky hovoriacich osôb alebo iných vykonštruovaných zámienkach.

Ruský prezident Vladimir Putin opakovane tvrdil, že Ukrajina ako národ neexistuje a že ukrajinská identita je mýtus. Táto vojna je výlučne o zničení nezávislej krajiny, jej dobytí a obnovení nadvlády nad ľuďmi, ktorí sa rozhodli byť pánmi svojho vlastného osudu. Ruské imperiálne ambície sú nepochybne známe mnohým národom po celom svete, ktoré v minulosti podliehali koloniálnej nadvláde a útlaku.

Dôsledky ruskej agresie proti Ukrajine mali a majú dosah ďaleko za hranicami Európy. Vojna ovplyvnila potravinovú bezpečnosť a ceny energií a je sprevádzaná masívnymi dezinformačnými a politickými destabilizačnými kampaňami. Tieto otrasy sú skutočne globálne. Putin predznamenáva čoraz viac transakčný svet. V Afrike nasadil skupinu Wagner, destabilizoval iné krajiny prostredníctvom prevratov a vytvoril hospodársky nátlak prostredníctvom hrozby hladom – ponukou obilia, ktoré sám učinil nedostatkovým pomocou systematického spaľovania ukrajinských polí, útokmi na skladovaciu infraštruktúru a blokovaním dôležitých námorných vývozných ciest.

Táto vojna a jej dôsledky sa teda týkajú každej krajiny. Ak by Rusko zvíťazilo, vyslalo by to veľmi nebezpečnú správu, a to tú, že „silnejší môže všetko“. Každá podobne agresívna sila na svete by bola v pokušení kráčať v ruských šľapajach. Ak sa agresia nakoniec vyplatí, prečo by ju nevyužili všetci, ktorí majú územné nároky voči svojim susedom? Preto je v záujme mnohých ázijských, afrických a latinskoamerických krajín, aby Ukrajina túto vojnu vyhrala.

V konečnom dôsledku táto vojna nie je o „Západe proti zvyšku sveta“. Podpora Ukrajiny nie je „prozápadnou“ otázkou. Ide o odmietnutie vojny a teroru, o presadzovanie princípu medzinárodných vzťahov založených na vzájomnom rešpekte a podporu práva Ukrajincov na bezpečnosť a slobodu. Ukrajina a Európska únia majú rovnaký názor na medzinárodné vzťahy v 21. storočí, ktorý je presne v rozpore s názorom Putinovho Ruska. Naša vízia je založená na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie