Denník N

Aj Maďari bojujú za Ukrajinu. Známy profesor zo zákopov odkazuje Ficovi, nech si spomenie na rok 1968

Zdroj - Оleksandr Tkačenko/Foto N - Tomáš Hrivňák
Zdroj – Оleksandr Tkačenko/Foto N – Tomáš Hrivňák

Šandor sa už čoskoro stane ukrajinským veľvyslancom v Maďarsku.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Fedir Šandor už nevládze počúvať, že Maďari nepodporujú Ukrajinu vo vojne proti Rusku.

„Dobre sa pozrite na môj batoh,“ hovorí a otáča sa, aby sme videli jeho výšivku s maďarskou vlajkou vedľa ukrajinského znaku.

Z vrecka si vyberá smartfón a ukazuje nám desiatky fotiek etnických Maďarov, ktorí bojujú na ukrajinskej strane.

So Šandorom sa stretávame v centre Užhorodu, kde bol známy ako profesor miestnej vysokej školy už pred vojnou. Keď sociálne siete obleteli zábery, ako prednáša online z frontu, stal sa slávnym na celej Ukrajine.

Náš rozhovor každú chvíľu prerušujú jeho fanúšikovia a známi, ktorí sa mu chcú prihovoriť. Šandor vo vojenskej uniforme nepôsobí ako klasický diplomat, hoci je už niekoľko rokov regionálnym politikom. Pritom sa už čoskoro stane ukrajinským veľvyslancom v Budapešti.

„Ale prosím vás. Taký Sergej Lavrov má všetky papierové predpoklady, aby bol skvelým diplomatom. A pozrite sa naňho,“ hovorí o ruskom ministrovi zahraničných vecí a mávne rukou.

Foto N – Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

Mobil, zápisník a puška AK-103

Šandor ešte 23. februára 2022 neveril, že Rusko spustí na Ukrajine totálnu inváziu. Ako akademikovi mu to nedávalo logiku.

„V ten deň sme dokonca s priateľmi uzavreli stávky. Dal som sto dolárov na to, že žiadna vojna nebude. Iba jeden z našich známych si myslel opak,“ spomína si dnes.

O deň neskôr sa už ako dobrovoľník zapísal do armády a smeroval do kasární v obci Perečyn niekoľko desiatok kilometrov od Užhorodu. „Bolo to okamžité rozhodnutie, pri ktorom som necítil žiadne emócie. Nepovedal som o tom ani rodine. Všetky peniaze, ktoré ten kamarát vyhral v stávke, sme investovali do

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie