Denník N

Komunisti mu zničili kariéru, ale Jožo Barina s hudbou neskončil

Jozef Barina (30. 3. 1948 - 23. 2. 2024). Foto - Peter Procházka
Jozef Barina (30. 3. 1948 – 23. 2. 2024). Foto – Peter Procházka

Sedemnásť rokov sa nesmel objaviť v televízii ani v nahrávacom štúdiu. Zomrel spevák a gitarista, ktorý patril ku kľúčovým postavám slovenského bigbítu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Bol to naturálny hudobný talent. Navždy si ho budeme pamätať ako majiteľa silného a chrapľavého hlasu, ktorým si podmanil srdcia svojich poslucháčov. Keď mnohí oportunisti alebo pochlebovači komunistického režimu tvrdia, že za socíku mohli všetci hrať a spievať, treba si spomenúť na osud speváka a skladateľa Joža Barinu, ktorému boľševici ukradli najlepšie roky života.

Koncom 60. rokov bol na rovnakej úrovni popularity ako Dežo Ursiny alebo Marián Varga, no na rozdiel od známejších kolegov jeho hudobnú dráhu navždy poznačil zákaz, z ktorého sa už nikdy nespamätal. Legendárny slovenský bluesový spevák Jožo Barina zomrel cez víkend, mal 75 rokov.

Spevák alebo gitarista?

Autor nesmrteľných hitov ako Hej, pán doktor! alebo Šťastie bol dieťaťom bigbítu podobne ako všetky deti, ktoré sa narodili počas alebo po 2. svetovej vojne a prišli do puberty, keď sa na scéne objavili The Beatles.

Život fanúšika rokenrolu sa zmenil, keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Kultúra

Teraz najčítanejšie