Denník N

Hľadajú ich laserom, na zostrelenie majú desiatky sekúnd. Reportáž o lovcoch šáhidov v lesoch za Charkivom

Navádzač s ďalekohľadom s termovíziou a laserom. Foto - Deník N/Gabriel Kuchta
Navádzač s ďalekohľadom s termovíziou a laserom. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vidieť vražednú silu dronov, ktoré Rusi dennodenne posielajú na ukrajinské mestá a ktorými terorizujú civilné obyvateľstvo, je veľmi jednoduché.

Stačí sa prejsť po Kotelnej ulici v Charkive.

Pred dvoma týždňami sem dopadol iránsky kamikadze dron Šáhid-136. Trafil sklad palív a spôsobil sériu výbuchov, po ktorých zostala polovica ulice spálená. Pri ruskom útoku zomrelo celkovo sedem ľudí, medzi nimi celá päťčlenná rodina, ktorá uhorela zaživa.

Na bráne ich domčeka sú položené plyšové hračky. Ľudia ich venovali trom deťom, ktoré zomreli v polovici februára s otcom a mamou, miestnou prokurátorkou.

Olexij mal sedem rokov, Mychajlo tri a najmenší Pavlo iba desať mesiacov. Ich smrť šokovala celú Ukrajinu a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sľúbil, že tento čin nezostane nepotrestaný.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Za bránou vidno dve do tla spálené autá a kompletne zničený dom, ktorý je tichým svedkom jednej z mnohých desivých epizód vojny, ktorú vedie proti Ukrajine Rusko.

Po tomto útoku dronom zhorelo na ulici dovedna 15 domov a ďalších 57 ľudí sa zranilo. Celkovo v tú noc Rusi vypustili 31 smrtiacich šáhidov, z ktorých sa 23 podarilo Ukrajincom zostreliť. Stačilo, že prešiel jeden, a jeho tragické dôsledky sa prejavili naplno.

Druhé najväčšie ukrajinské mesto má smolu, že leží len 30 kilometrov od ruských hraníc. Pre jeho protivzdušnú obranu je veľmi ťažké zastaviť časté útoky zo vzduchu.

Najhoršie je to s raketami. Čas medzi ich odpálením a dopadom na cieľ sa odhaduje na jednu minútu. Ani najmodernejšie americké systémy Patriot si s častými útokmi raketami S-300 nevedia rady. Nehovoriac, že ich Ukrajinci majú veľmi málo.

Proti šáhidom si však už Ukrajinci vedia poradiť lepšie. Nasadili početné mobilné jednotky, ktoré na ne s guľometmi číhajú v noci.

Ako fungujú lovci šáhidov

O tom, ako fungujú, sme sa presvedčili v jednom z lesov v Charkivskej oblasti smerom k ruským hraniciam. Stretli sme tam

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie