Denník N

Sagan je od olympiády ďaleko ako Bratislava od Paríža. Slovensko môžu reprezentovať prekvapenia aj poslanec

Peter Sagan na olympiáde v Riu de Janeiro v roku 2016. Foto – AP
Peter Sagan na olympiáde v Riu de Janeiro v roku 2016. Foto – AP

Na OH 2024 hrozí najmenšia účasť Slovákov v histórii.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pred štyrmi rokmi letela na olympijské hry do Tokia historicky najmenšia výprava slovenských športovcov.

Bolo ich 41.

Dnes, 150 dní a bez jedného dňa presne päť mesiacov pred OH 2024 v Paríži, má Slovensko len 13 miesteniek. Istých je zatiaľ 12 mien v štyroch disciplínach.

Hry v Paríži sú na programe od 26. júla do 11. augusta. Čo sa ešte môže zmeniť?

„Stále dúfame, že sa priblížime k číslu z Tokia,“ uviedol koncom roka riaditeľ športového oddelenia Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Roman Buček.

V praxi je vyrovnanie tohto čísla veľmi málo pravdepodobné, takmer nemožné.

„Kvalifikačné kritériá a podmienky pre účasť sú každými hrami prísnejšie a kvalifikovať sa na olympijské hry je náročnejšie ako v minulosti,“ vysvetľuje Peter Pašuth, riaditeľ mediálneho oddelenia SOŠV a predseda Klubu športových redaktorov.

Pripravili sme aktuálny prehľad ďalších možných slovenských olympionikov podľa jednotlivých športov.

V texte sa dočítate:

  • aké sú dve možnosti na účasť Petra Sagana;
  • kedy sa môže kvalifikovať Ján Volko;
  • ktoré prekvapivé nominácie sú v hre;
  • či pôjde reprezentovať aj člen parlamentu.

„Asi každý na Slovensku vrátane mňa by si prial, aby výprava mala minimálne toľko členov čo v Tokiu,“ pokračuje Pašuth. „Teoreticky by to bolo ešte možné, ak by nám zo dňa na deň vyrástli viacerí špičkoví športovci, ktorí by splnili kvalifikačné limity, respektíve by zvládli náročné kvalifikácie. Avšak zostávam pri zemi a s poľutovaním musím skonštatovať, že dosiahnuť tokijský počet je dnes už nereálne.“

Účasť si dosiaľ zabezpečili športoví strelci Danka Barteková, Vanessa Hocková, Zuzana Rehák Štefečeková, Patrik Jány a Marián Kovačócy, vodní slalomári Matej Beňuš, Jakub Grigar, Eliška Mintálová a Zuzana Paňková, atlétky Viktória Forster a Gabriela Gajanová a cestná cyklistka Nora Jenčušová.

„Môj súkromný odhad je, že počet slovenských športovcov v Paríži sa bude pohybovať niekde okolo čísel 32 až 35,“ dodal Pašuth.

Slováci pred štyrmi rokmi získali štyri medaily, ale obhajovať budú len dve.

Cyklistika

Slovensko disponuje dvomi národnými miestenkami v cestnej cyklistike s hromadným štartom. Jednou pre mužské a druhou pre ženské preteky. Známe je však zatiaľ len jedno meno.

Zo žien sa v Paríži predstaví Nora Jenčušová, ktorá ako jediná splnila kritériá Slovenského zväzu cyklistiky.

Spomedzi mužov pôjde jeden z trojice Martin Svrček, Matúš Štoček a Lukáš Kubiš. O konečnej nominácii rozhodne zväz na základe výsledkov a formy koncom mája.

Do polovice júna prebieha kvalifikácia v bikrose, kde výsledkami zaujala len 18-ročná Dominika Maniková. Jej účasť by bola prekvapujúca.

Olympijský sen má aj Peter Sagan na horskom bicykli. No keďže Slovensko je v rebríčku nízko a ani slabé kvalifikačné výsledky Sagana pozíciu nezlepšili, môže dúfať napríklad vo voľnú kartu od MOV, tá však bude udelená iba jedinej krajine.

Pýtali sme sa, aká je pravdepodobnosť, že ju získa práve Sagan, a aké má ešte možnosti.

„Peter Sagan má veľkú túžbu štartovať v pretekoch v cross country. V tejto chvíli jeho štart

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

OH Paríž 2024

Olympijské Slovensko

Peter Sagan

Slovensko, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie