Denník N

Gastráče sú u nás prakticky nezrušiteľné

Protest pred budovou NR SR za zachovanie gastrolístkov. Foto – TASR
Protest pred budovou NR SR za zachovanie gastrolístkov. Foto – TASR

Gastrolístky sú dobrým príkladom sociálnych výdobytkov, z ktorých majú úžitok len firmy, čo ich vydávajú.

Ak niekto dúfa, že by prípadná pravicová vláda mala po voľbách odvahu zrušiť niektoré nezmyselné či priamo škodlivé opatrenia Ficových sociálnych balíčkov, mal by si najprv preštudovať prípad takzvaných „gastráčov“.

Kartelové dohody medzi „stravenkovými“ firmami, ktoré jasne dokazujú dokumenty zverejnené protimonopolným úradom, sú iba špičkou ľadovca. Sú logickým, ale v podstate vedľajším príznakom celého problému.

Podstatou problému je totiž samotná existencia gastrolístkov. Firmám, ktoré stravenky vydávajú, zabezpečujú zisk porovnateľný azda len so ziskmi úžerníkov či obchodníkov s drogami. Nečudo, že firmám s gastrolístkami takéto lacno získané peniaze stoja za porušovanie zákonov a aj za dohodu o rozdelení revírov, čiže za správanie podobné tomu, ako si svoje územia strážia a rozdeľujú distribútori omamných látok.

Ešte horšie však je, že ide o biznis, na ktorý doplácajú všetci ostatní. Stravenky sú veľmi názorným príkladom toho, že čím viac prostredníkov sa do nejakej transakcie zapojí, tým bude drahšia a nevýhodnejšia. Teda pre všetkých okrem prostredníkov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie