Denník N

Zmrazené embryo je dieťa, stojí v rozsudku, kde sa 41-krát spomína Boh (Pod slnkom Jany Shemesh)

Trojdňové ľudské embryo. Foto – TASR/AP
Trojdňové ľudské embryo. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vážené čitateľky, vážení čitatelia,

ochrana nenarodeného života, čo je agenda niektorých politických zoskupení aj na Slovensku, dosiahla v americkej Alabame extrémnu podobu. A to až takú, že párom, ktoré si želajú deti a nemôžu ich počať bez pomoci medicíny, to nemusí byť umožnené. Nedáva vám to logiku? Prečítajte si viac v téme týždňa.

V profile týždňa píšem o golfistke, ktorá sa stretla s mansplainingom, čo malo veľký ohlas na sociálnych sieťach.

Prečítať si môžete aj o dvoch dlhodobých zlyhaniach Slovenska: o stave zdravotníctva a o postavení Rómov.

V televíznom tipe vám odporúčam dokument o ženách v hip-hope.


Téma týždňa: keď fundamentalizmus triumfuje 

Na jednej z kliník reprodukčného zdravia v americkom štáte Alabama prišlo pred štyrmi rokmi k nešťastnej nehode. Bolo pri nej zničených niekoľko zmrazených embryí. Tri páry, ktoré tým utrpeli stratu, sa rozhodli kliniku žalovať za zabitie maloletého na civilnom súde.

Na prvom stupni sudca rozhodol, že žaloba nie je opodstatnená, lebo štátne zákony o zabití sa vzťahujú len na embryá a plody v maternici. Prípad sa však dostal na alabamský najvyšší súd. Ten rozhodol, že aj embryá mimo maternice sú deti (takzvané mimomaternicové) a umožnil tak žalobu na kliniku.

Toto rozhodnutie však má oveľa vážnejší efekt a viedlo k tomu, že najväčšie alabamské kliniky pozastavili procedúry umelého oplodnenia, kým nebudú mať istotu v tom, čo rozhodnutie znamená v praxi.

Jeden z výkladov totiž je, že by

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Mladí

Pod slnkom Jany Shemesh

Zdravotníctvo

Komentáre, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie