Denník N

Keď Rusi zaútočia, utopíme ich v močiari. Ako sa Litovčania chystajú na agresiu z východu

Suwalský koridor - Achillova päta NATO. Foto - Respekt/Matěj Stránský
Suwalský koridor – Achillova päta NATO. Foto – Respekt/Matěj Stránský

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Čítanie z Respektu raz týždenne. Denník N sa stal jedným zo spolumajiteľov českého týždenníka Respekt. Benefitovať z toho budú aj predplatitelia Denníka N: raz týždenne zverejníme text z Respektu. V budúcnosti uvažujeme aj o možnosti spoločného predplatného. O tejto možnosti budeme predplatiteľov včas informovať. Aby Vám informácia neušla, stačí mať aktivovaný odber newslettra Novinky z redakcie.

Keby sa tu nechveli okenné tabuľky, takto nejako by mohol vyzerať raj.

Keď si Vytenis Sakalas a jeho žena Eglė pred rokom vybrali tento dom uprostred lesov a vresovísk za nové útočisko, aby tu svoje malé dieťa vychovávali ďaleko od ruchu veľkomesta, veľmi neriešili, aké riziká to môže mať. Splnil sa im sen, drevenicu si zrenovovali vo švédskom štýle a k šťastiu im už nič nechýbalo.

Tento raj však má susedov: od farmy Sakalasovcov je to na jednu stranu len desať kilometrov k bieloruským hraniciam a na druhú sto k ruským.

Rodina žije v oblasti Litvy nazvanej Suwalský koridor, o ktorej sa v poslednom čase hovorí ako o najnebezpečnejšom mieste v Európe. Práve tadiaľto by sa totiž mohli valiť ruské vojská pri útoku na územie NATO.

Suwalský koridor na mape. Zdroj – Respekt, Profimedia

Puška s mečom

„Od rána to už bolo niekoľkýkrát. Kúsok odtiaľto pália Bielorusi na strelnici, organizujú tam manévre,“ vysvetľuje drnčanie okenných tabuliek od výbuchov Vytenis Sakalas, keď nás víta.

Nie je ľahké nájsť jeho dom, z hlavnej cesty sem vedie prašná cesta, ktorá sa rozbieha v jednej časti do niekoľkých smerov, a my ten správny trafíme až druhýkrát, a to vďaka telefonickým pokynom od majiteľa usadlosti. Uprostred veľkej čistiny sa konečne objaví Sakalasovo obydlie usadené v rozľahlej

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čítanie z Respektu

História

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie