Denník N

Vývoj bojov (732. deň): Rusom rýchlo po sebe padajú dôležité lietadlá a už sa nedá veriť tomu, že si ich zostreľujú len sami

A-50U ruského letectva, aký padol v piatok. Foto - Wikipedia
A-50U ruského letectva, aký padol v piatok. Foto – Wikipedia

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Spadol ďalší ruský AWACS, okolnosti sú nejasné a pozoruhodné zároveň.
  • Ukrajinci púšťajú Rusov do Robotyného a potom ich zmasakrujú. 
  • Padlo Lastočkyne pri Avdijivke, Ukrajinci sa sťažujú na nepripravené opevnenia.
  • Pri Bachmute sa bojuje už v Ivanivskom, Rusi pri ňom opäť zavraždili zajatcov.
  • Mapy dňa – Lastočkyne, Robotyne a Bachmut.
  • Videá dňa – zatiaľ neuverejnené zábery z prvých dní vojny – rozlúčka s rodičmi; prvé boje pri Chersone; pasca v Mariupole; neznáme zábery z Hostomeľa a ďalšie.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za nedeľu 25. februára. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Spadol ďalší ruský AWACS, okolnosti sú tajuplné a pozoruhodné zároveň. Celý minulý týždeň sme priebežne informovali o tvrdeniach ukrajinskej armády o mimoriadne vysokom počte zostrelených ruských lietadiel Su-35 a Su-34. Kým dve Su-35 sú potvrdené, pri piatich bombardéroch Su-34 stále chýba dôkaz. Rusi ich stratu popierajú, ale nezdá sa pravdepodobné, že Ukrajinci si zostrely všetkých piatich iba vymysleli.

Minimalistická verzia je, že došlo k pokusom o ich zostrel s neznámym výsledkom, pričom ukrajinská armáda má dôvod domnievať sa, že mierila presne. Či to tak skutočne bolo, je sporné.

Ruské letectvo má naozaj vážny problém, aj keby nespadol jediný Su-34. Okrem dvoch Su-35 utrpelo v piatok ešte väčšiu stratu – lietajúci radar A-50U. O jeho zostrelení neexistuje žiadna pochybnosť, dokazuje ho napríklad toto video:

Naozaj zachytáva zostrel a následný pád A-50. Jeho posádka pred zásahom neustále vystreľovala klamné ciele. Z toho je jasné, že vedela o nebezpečenstve. Lenže lietadlo bolo v tej chvíli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie