Denník N

Sexuálne násilie sa začína tam, kde sú nám naši sexuálni partneri ľahostajní, hovorí výskumníčka Valkovičová a vyberá päť kníh k téme

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Otázky sexuality, vzťahov a násilia sú pre mladých ľudí v podstate morálnymi otázkami. Už od skorého veku sú teda postavení pred zásadné etické otázky,“ hovorí výskumníčka a pedagogička Veronika Valkovičová, podľa ktorej je dôležité hovoriť s mladými ľuďmi o realistických príkladoch sexualizovaného násilia. Preto im odporúča čítať komiks o súhlase pre mladých od 13 rokov.

Valkovičová učí na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave budúcich učiteľov vzťahovú a sexuálnu výchovu. Viacerí sa jej zverili, že by informácie z hodín potrebovali oveľa skôr. „Hovorím im, že oni sú tí budúci učitelia a učiteľky, ktorí môžu byť zmenou, čo potrebovali,“ vraví Valkovičová.

Medzi päť kníh o sexuálnom násilí vybrala aj autobiografický príbeh znásilnenia od francúzskeho autora Édouarda Louisa Dejiny násilí. „Už dávno som sa nestretla s knihou, filmom alebo so seriálom, ktorý by tak citlivo opisoval prežívanie obete,“ hovorí Valkovičová.

Päť kníh o sexuálnom násilí

Politici sa nedávno pokúsili skrátiť premlčaciu lehotu pri znásilneniach a sexuálnom zneužívaní detí, čím otvorili debatu o sexuálnom násilí. Prekvapilo vás niečo na tejto debate?

Prekvapilo ma, ako veľmi isté názory a postoje, ktoré by mohli vychádzať z nepoznania témy alebo zo zastaralého uvažovania o sexuálnom násilí, súznejú aj s našimi predstavami o silnom individualizme. Ide napríklad o presvedčenia, že ak sa nejakej osobe stalo násilie, je to jej vina, lebo asi niečo urobila zle, neochránila sa dostatočne. Ak nenahlásila násilie, aj to je jej vina, lebo spravodlivosť je na jej pleciach a ona sama je zodpovedná za to, aby si vyriešila svoju situáciu.

Takže máme pocit, že svoj život a rozhodnutia máme vo svojich rukách, ale nie je to úplne tak?

Vôbec nezohľadňujeme, že skúsenosť s násilím je ovplyvnená mnohými faktormi a veľmi na ňu vplýva okolie. Ako zareagujú blízki, keď im o násilí poviem? Mám ísť na políciu a prežívať to znova? Debata bola najmä o tom, že každý má ísť na políciu a podať trestné oznámenie. Akoby sme tu roky nehovorili o tom, že podpora a posilnenie, ktoré má mať obeť na ceste k polícii, sú personálne a finančne poddimenzované. Ak obete vidia opakujúcu sa bagatelizáciu a zľahčovanie násilia, samy začnú veriť, že nemajú právo na spravodlivosť a pomoc.

Téma znásilnenia a sexuálneho zneužívania niektorých ľudí nahnevala viac ako téma spravodlivosti a právneho štátu. V Maďarsku sa v tom istom čase konali masové protesty, lebo prezidentka udelila milosť mužovi, ktorý kryl sexuálne zneužívanie dieťaťa. Prečo má táto téma taký veľký potenciál ľudí rozzúriť?

Sexuálne násilie na deťoch nás dokáže rozzúriť viac ako na dospelých ľuďoch, pretože deti majú v našich morálnych kompasoch špeciálne miesto. Hlavne biele deti vnímame ako tie čisté a nevinné, ktoré si zaslúžia našu pomoc, podporu a ochranu. Dospelí už pre nás tento závoj nevinnosti a čistoty nemajú. Zvykneme si preto hovoriť, že ak tento systém nedokáže ochrániť deti, niečo je s ním zásadne zle a treba ho zmeniť.

V slovenskej spoločnosti sme však často ochotní dať túto ochranu a pomoc hlavne bielym deťom, a už nie deťom imigrantov či rómskym deťom. Zažila som, keď jedno médium v prípade rómskych detí nehovorilo o obchodovaní s deťmi, ale o prostitúcii, a v tom je zásadný rozdiel. Sexuálny styk s dieťaťom pod 15 rokov je trestným činom bez ohľadu na to, či je dieťa biele alebo rómske, ale to médium o tom neinformovalo ako o trestnom čine. Na rôzne deti teda máme rôzny meter.

Napriek tomu, že sme na tému sexuálneho zneužívania detí citliví, stále mu celkom nerozumieme a šíri sa o ňom množstvo mýtov. Prečo o zneužívaní obete prehovoria až v dospelosti? Ako môže deti zneužívať aj človek, ktorý je nám sympatický? A čo ak dieťa dospelého zvádzalo? Pomáha kniha odborníčky Slávky Karkoškovej Obete sexuálneho zneužívania detí medzi nami vysvetľovať všetky tieto otázky?

Slávka Karkošková sa téme sexuálneho násilia na deťoch venuje nielen ako výskumníčka, ale aj ako poradkyňa, takže má značné skúsenosti aj s prácou s klientmi a klientkami, ktorí zažívali násilie v detstve. Táto jej kniha je najmä o tom, ako sa obeť sexuálneho násilia snaží túto skúsenosť spracovať a ísť ďalej. Je to veľmi užitočná kniha, lebo nám môže pomôcť pochopiť správanie obetí, ktoré sa nám môže zdať iracionálne alebo nekonštruktívne.

Hovorí však aj o tom, kto sú obete a kto sú páchatelia. Dokáže zbúrať množstvo mýtov, lebo ešte stále si myslíme, že tí, ktorí dokážu páchať sexuálne násilie, sú psychicky chorí ľudia skrývajúci sa v noci v parkoch. Samozrejme, aj takíto ľudia môžu páchať násilie, ale často sú to nám blízki ľudia, ktorí si získajú dôveru dieťaťa a celej rodiny. O to ťažšie je pre dieťa z tejto situácie odísť a vyhľadať pomoc. Kniha teda môže ľuďom pomôcť pochopiť, aká komplikovaná je celá situácia.

Na slovenských školách prakticky neexistuje systematická sexuálna výchova, na ktorej by sme deti od mala učili, čo je to príjemný a nepríjemný dotyk, neučíme ich, kto sa ich môže dotýkať a ako. Medzi odporúčané knihy ste vybrali aj komiks Dospej matere od Zuzany Bendíkovej o súhlase, určený je pre deti od 13 rokov. Opisuje napríklad aj situáciu, keď časť žiakov začne na sociálnych sieťach šikanovať dievča, ktoré podľa klebiet nakrútilo erotické video s priateľom. Pracuje sa s týmito komiksami na niektorých školách?

Neviem, či sa s nimi pracuje aj na školách, je to skôr neformálne vzdelávanie v rámci sexuálnej a vzťahovej výchovy. Spomenutý príbeh o šikanovanom dievčati je veľmi

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Päť kníh

Osobnosti vyberajú päť kníh z oblasti, ktorej rozumejú. Vydávame každú stredu. Rubrika je inšpirovaná britským projektom FiveBooks.com a vychádza so súhlasom autorov tohto webu.

Sexuálne zneužívanie

Vzťahy

Životy žien

Kultúra, Rodina a vzťahy, Slovensko

Teraz najčítanejšie