Denník N

Školák má vedieť, že po úlohách sa môže opäť hrať. Odborníčky radia, ako s deťmi zvládnuť školu

Ilustračné foto - JumpStory
Ilustračné foto – JumpStory

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Je len veľmi málo žiakov, ktorí si osvoja väčšinu nových informácií už počas vyučovacej hodiny a doma im stačí len prehodiť učebnice v taške. Tiež je rozdiel v tom, či máme doma žiaka prvého stupňa alebo staršie dieťa, ktoré už má byť do veľkej miery samostatné.

Okrem systematickej každodennej prípravy na vyučovanie by sa v žiadnom vývinovom štádiu dieťaťa v hociktorom ročníku základnej školy nemal z jeho blízkosti vytratiť rodič.

Zhodujú sa na tom tri odborníčky, ktoré sa denne venujú školákom. Denník N ich oslovil s otázkou, ako čo najlepšie zvládať dennú školskú prípravu a učenie sa so školopovinným dieťaťom.

Rozprávali sme sa s:

  • Katarína Kubasová, špeciálna pedagogička
  • Soňa Kupcová, psychologička z Centra poradenstva a prevencie
  • Petra Fecková, učiteľka na Základnej škole Jána Amosa Komenského v Bratislave

Ako na každodennú prípravu

Základom je, že dieťa by sa malo do školy pripravovať systematicky, teda na každý ďalší pracovný deň. Do bežnej školskej prípravy nespadajú len domáce úlohy, ale aj chystanie si školskej tašky, peračníka a všetkých potrebných pomôcok.

„Domácu úlohu dávajú učitelia na precvičenie toho, čo sa žiaci v škole učili. Do domácej prípravy patria činnosti od pozretia do rozvrhu, čo ma čaká na ďalší deň, cez nachystanie učebníc do tašky až po prezretie si posledného učiva. Domáce úlohy byť nemusia a v súčasnosti sa o tom aj veľa hovorí, no to neznamená, že nie je potrebné robiť si domácu prípravu,“ hovorí psychologička Soňa Kupcová z Centra poradenstva a prevencie Bratislava III.

Vraví, že príprava by mala byť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodičovstvo

Školstvo

Rodina a vzťahy, Slovensko

Teraz najčítanejšie