Denník N

Korčok a Evka: Akú rolu zohral prezidentský kandidát v kauze z čias nášho predsedníctva v EÚ

Ivan Korčok v roku 2016 pred logom slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Foto - TASR
Ivan Korčok v roku 2016 pred logom slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Foto – TASR

Podľa Korčoka je za zvyšovanie rozpočtov pri podujatiach k slovenskému predsedníctvu v EÚ zodpovedný Miroslav Lajčák. Uznáva však, že sa mal zastať novinárov, keď im Fico nadával.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Od začiatku kampane čelil prezidentský kandidát a exminister zahraničných vecí Ivan Korčok viacerým lžiam a dezinformáciám o jeho minulosti, ktoré mali kompromitovať jeho kandidatúru.

Pre staršiu fotografiu so synom filantropa Georgea Sorosa Alexandrom niektoré weby podsúvali nepodložené otázky, či bude Korčokova kampaň financovaná zo zahraničia; klamstvo o Korčokovej spolupráci so Štátnou bezpečnosťou musel vyvracať aj Ústav pamäti národa.

Najnovšie mu niektoré kanály – v kontexte stretnutia Juraja Blanára v Turecku – predhadzovali spoločnú fotografiu s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. No Korčok sa na rozdiel od Blanára s Lavrovom stretol pred vojnou, v roku 2021.

Nie je to však tak, že by Ivan Korčok vo svojej minulosti nemal epizódy, ktoré by nestáli za vysvetlenie. Jednou z nich je aj rola v takzvanej kauze Evka z obdobia slovenského predsedníctva v Rade EÚ v roku 2016.

Zákazky na sprievodné podujatia vyvolali otázky po tom, ako o nich na jeseň 2016 informovala vo svojom blogu zamestnankyňa ministerstva zahraničných vecí Zuzana Hlávková.

Korčok bol v tom čase nielen štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí, ktorý mal slovenské predsedníctvo na starosti, ale aj vládnym splnomocnencom. Svoju úlohu v kauze v posledných rozhovoroch vysvetľoval viac-menej tak, že zákazky išli mimo neho. „Svedomie mám čisté,“ vyhlásil nedávno v Refresheri.

Pozreli sme sa podrobnejšie na to, čo Korčok o zákazkách vedel, ako sa k nim postavil a akú zodpovednosť nesie.

Logo slovenského predsedníctva v Rade EÚ

Kauza Evka, Lajčák a Korčok

Najprv malý návrat do minulosti. Slovensko prebralo rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ v druhom polroku 2016.

Prípravy sa začali skôr: 1. júla 2015 vláda Roberta Fica (zložená len z ministrov zo Smeru) vymenovala splnomocnenca pre slovenské predsedníctvo, vtedajšieho štátneho tajomníka rezortu zahraničia Ivana Korčoka. Na ministerstve vznikol tím ľudí, ktorí dostali na starosť prípravu predsedníctva vrátane sprievodných podujatí.

Vo februári 2016 rezort predstavil logo predsedníctva, ktorého autorom bol grafik Jakub Dušička, vtedy študent Vysokej školy výtvarných umení. Za návrh dostal aj odmenu 4500 eur.

Logo bolo predstavené na podujatí v Slovenskom národnom divadle za účasti prezidenta Andreja Kisku, premiéra Roberta Fica a predsedu parlamentu Petra Pellegriniho. Slávnostný večer sa vysielal aj v televízii. Logo odkryla spoločná choreografia modernej tanečnej skupiny The Pastels a ľudového súboru Čarovné ostrohy.

Už vtedy vyzeralo zvláštne, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ivan Korčok

Prezidentské voľby 2024

Slovensko

Teraz najčítanejšie