Denník N

Stopovali sme rysy na mieste, kde pred rokmi vypustili Lízu a Mura – najslávnejšie slovenské rysíčatá

Líza a Muro z filmu Návrat rysov. Foto - Tomáš Hulík
Líza a Muro z filmu Návrat rysov. Foto – Tomáš Hulík

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Slovenský rys ostrovid je plachý a v lese ho zrejme neuvidíte. Nedokáže však uniknúť pytliakom.

Keby som bol rys, išiel by som tadiaľto, ukazuje sprievodca Tomáš Hulík. Jeho prst mieri pomedzi rad smrekov, za ktorými špliecha rieka naplnená vodou z topiaceho sa snehu. Ponad ňu leží krížom padnutý menší kmeň stromu. Na to, aby sme po ňom prešli my, je priúzky, museli by sme byť omnoho obratnejší.

Pre rysa by to nebol žiadny problém. Zľahka po kmeni precupká a v strede sa ešte zastaví, aby si ponaťahoval svaly ako mačka.

Prečo si je náš sprievodca taký istý, že rys, ktorý bol tu v okolí, sa vybral práve tadiaľto?

„Rysy vždy hľadajú tú najľahšiu cestu,“ vysvetľuje. Žiadne veľké preskakovanie či únavné brodenie sa. Počas toho, ako pátrame po stopách rysa, ho Tomáš Hulík opisuje, akoby to bolo to najlenivejšie zviera v lese – a súčasne takmer neviditeľné. „Aj keby bol len pár metrov od teba, neuvidíš ho, kým sa sám nepohne.“

Úspornosť a nenápadnosť sú v prípade rysa geniálnou stratégiou prežitia. Nefunguje iba na jediného nepriateľa. Zabíjajú ich pytliaci – a aj preto je ich populácia na Slovensku možno oveľa menšia, než sa odhadovalo, naznačujú výskumy.

Málokto pritom vie, aké dôležité sú slovenské rysy pre celú Európu. Po tom, čo na väčšine kontinentu vyhynuli najmä z dôvodu lovu a odlesňovania, sa ich populáciu podarilo na mnohých miestach obnoviť aj vďaka rysom zo Slovenska.

Tomáš Hulík, slovenský filmár, environmentalista a režisér dokumentárneho filmu Návrat rysov, je jedným z mála ľudí, ktorí mali šťastie pozorovať ich vo voľnej prírode a veľmi zblízka.

Naspäť na mieste, kde sa rysy učili žiť v divočine

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ochrana prírody

Príroda

Životné prostredie

Slovensko

Teraz najčítanejšie