Denník N

Muzikanti organizujú koncert pre Stanku Apfelovú, výtvarníci pre ňu robia aukcie. Na liek proti rakovine

Stanka Apfelová s dcérou a diela, ktoré do aukcie na podporu jej liečby dali Ivana Šáteková, Erik Šille a Monika Pascoe Mikyšková
Stanka Apfelová s dcérou a diela, ktoré do aukcie na podporu jej liečby dali Ivana Šáteková, Erik Šille a Monika Pascoe Mikyšková

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Veľkú vlnu solidarity v umeleckých kruhoch vyvolal zdravotný stav 34-ročnej hudobníčky Stanky Apfelovej. Keď cez víkend verejne oznámila, že sa jej opäť vrátila rakovina, kamaráti a známi sa jej rozhodli pomôcť.

Hudobníci pripravujú benefičný koncert a výtvarníci predávajú diela, aby pomohli vyzbierať prostriedky na liečbu, ktorá nie je hradená zo zdravotného poistenia a stojí desaťtisíce eur.

V bratislavskom klube Pink Whale sa v piatok 1. marca chystá Koncert pre Stanku, kde vystúpia Para, Vec, Modré hory, Saténové ruky, Hviezda, Puding Pani Elvisovej, Toddler Punk, Zabiť Františka, Archívny Chlapec a Marhule.

Počas večera budú Shooty a Erik Šille naživo maľovať na veľké plátna a na záver prebehne aukcia vzniknutých diel. Vyzbierané peniaze pôjdu na transparentný účet mladej muzikantky. Jeho IBAN je SK60 8330 0000 0026 0280 2632.

„Naša kamarátka, hudobníčka a super človek Stanka Apfelová má problém. Vrátila sa jej rakovina. My ju nevieme liečiť, ale múdri ľudia (vedci a lekári) vymysleli liečbu, ktorá by Stanke mohla zachrániť život. A tým aj Stanku pre jej rodinu a pre nás, čo ju máme radi. Ako to už chodí, je tam ale. Liečba nie je hradená z verejného poistenia a stojí mrte peňazí. 1 mesiac cca 4500 €. Nevieme ju liečiť, ale vieme jej spolu s vami pomôcť zohnať peniaze, aby ju niekto liečiť mohol. Tak to spravme. Lebo môžeme. A vieme,“ napísali organizátori na facebookovej stránke akcie Koncert pre Stanku.

Za koncertom stojí klub Pink Whale, Vlado Janček zo Saténových rúk a Tomáš Ďurovka zo skupiny Hviezda, ktorí akciu zorganizovali v rekordne krátkom čase po tom, čo Stanka Aplefová zverejnila v nedeľu na Facebooku výzvu o pomoci.

„Keď som sa dozvedel o lieku, ktorý Stanka potrebuje, hneď mi napadlo usporiadať koncert na jej podporu. Súčasne to napadlo i Vladovi Jančekovi. Oslovil som teda Ľuba z Pink Whale a ten nám s úplnou samozrejmosťou ponúkol najbližší voľný termín. Priznám sa, a budem trochu patetický, som veľmi dojatý z až explodujúcej ochoty všetkých oslovených Stanke pomôcť. Proste veci fungujú tak, ako by mali vždy fungovať – myslím teraz aj našu krajinu – a to nám všetkým vždy dáva nádej. Stanka, máme ťa radi,“ povedal Tomáš Ďurovka.

S pomocou prišli aj výtvarníci a ďalší umelci, ktorí na Facebooku organizujú aukcie svojich diel. „Táto krajina nás necháva padať na dno, ale dobro v ľuďoch ešte nezomrelo. Dáva mi to nádej, že keď sa stane čokoľvek, tak si navzájom kryjeme chrbát. Teraz sme podržali chrbát Stanke a ja som veľmi dojatá,“ napísala výtvarníčka Ivana Šáteková, ktorá dala do dražby svoju nádhernú miniatúru. Môžete ju dražiť do dnešného večera.

Pridal sa aj Jozef „Danglár“ Giertli. „Zlokot je moja obľúbená kapela. A to, čo sa deje gitaristke Stanke, ma zasiahlo viac, ako by som si myslel,“ napísal a do facebookovej dražby na svojej stránke dal digiprint. „Je to limitka v náklade 25 ks, s rozmerom 60 × 60 cm, vyvolávacia cena je 450 € a všetky peniaze pošlem na Stankin transparentný účet. Dražbu ukončím v utorok, 27. februára 2024 o 20.00 hod. Dúfam, že aspoň takto budem môcť pomôcť.“

Výtvarník Erik Šille s rodinou zorganizoval dražbu na svoj obraz, ktorá trvá do 1. marca. Sumu z predaja pošle kupujúci na transparentný účet Stanke. Kupujúcemu následne odovzdá originál s certifikátom. Svoje diela sa na podporu hudobníčky rozhodli vydražiť aj výtvarníčky Patrícia KoyšováMonika Pascoe Mikysková.

Herec a moderátor Ludwig Bagin na svojej FB stránke zverejnil dve cenné diela, ktoré do dražby poskytol výtvarník Laco Teren. „Pripájam sa k dražbám pre Stanku. Mám ju veľmi rád. Mnohokrát mi v živote bola viac než nápomocná. Pomôžme Stanke žiť, kamaráti. Potrebujeme ju. Nielen my, Losos, ale hlavne jej dcérka,“ napísal na FB stránke Ludwig Bagin.

Známa hudobníčka, ktorú môžete poznať zo skupín Zlokot a Toddler Punk, sleduje, čo sa okolo nej deje, len cez internet. „Ležím v nemocnici a nestíham sa čudovať. Tečú mi slzy od dojatia, čo všetko pre mňa robíte,“ napísala pod status ku benefičnému koncertu Stanka Apfelová.

Rakovinu prvýkrát prekonala v roku 2020, no choroba sa jej teraz vrátila s tým, že na úspešnú liečbu istého druhu nádoru zaberá liek vo forme chemoterapie, ktorý nie je na Slovensku hradený. Ročná liečba stojí okolo 60- až 70-tisíc eur.

„Veľmi tu ešte chcem byť pre svoju 4-ročnú dcérku, pre svojho partnera Erika, odohrať ešte veľa koncertov, nahrať album so Zlokotom, Toddler punkom… Nemám pocit, že moja úloha by v 34 rokoch mala byť na tomto svete naplnená,“ napísala cez víkend na svojom facebookovom profile.

Aj vy môžete prispieť na záchranu jej života cez transparentný účet.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Hudba

Vizuálne umenie

Kultúra

Teraz najčítanejšie