Denník N

Narodil sa v Česku, cíti sa ako Slovák: Vnímanie Slovákov ako „tých pozadu” je postavené na hlavu 

Tadeáš Múdry. Foto - Rebeka Kopkáš Uličná
Tadeáš Múdry. Foto – Rebeka Kopkáš Uličná

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Tadeáš Múdry vyrastal v Brne. Jeho rodičia majú slovenský pôvod, no v detstve nemal k Slovensku bližší vzťah. Jeho pocity aj prežívanie národnej identity sa zmenili po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Ako stredoškolák sa podieľal na organizácii protestov Za slušné Slovensko v Brne a nedávno aj na zhromaždeniach Za spravodlivé Slovensko. Situácii na Slovensku sa venuje aj vo svojej tvorbe slam poetry, vďaka ktorej účinkoval aj v seriáli Dobré ráno, Brno!

V rozhovore sa dočítate:

  • prečo sa považuje za Slováka, aj keď žil väčšinu svojho života v Brne a doma sa rozprávajú po česky;
  • aké má zážitky z roadtripu po Slovensku spred parlamentných volieb 2020;
  • či ho zaujíma viac slovenská politika než česká;
  • ako sa pozerá na stereotypy týkajúce sa Slovákov a Sloveniek;
  • prečo sa rozhodol neštudovať na Slovensku a či sa niekedy plánuje presťahovať.

Na proteste Za spravodlivé Slovensko v Brne ste spomínali, že svoje slovenské korene ste začali riešiť až v 17 rokoch po vražde Jána Kuciaka. Ako ste vlastne so Slovenskom spojený?

Úplne do detailov nepoznám rodinnú históriu, ale ak sa nemýlim, obaja moji dedovia sú zo Slovenska – jeden z východu, druhý z okolia Trenčína. Mama sa narodila v Prešove, no bola veľmi malá, keď sa presťahovali do Česka.

Bolo dianie na Slovensku témou aj doma?

Už len preto, že sa volám Múdry, som od detstva vedel, že mám niečo spoločné so Slovenskom, ale veľmi sme to doma neriešili. Celá moja rodina

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Mladí

Rozhovory

Vražda Jána Kuciaka

Slovensko

Teraz najčítanejšie