Denník N

Kratom neublíži každému, no môže aj zabíjať. Prípady z USA ukazujú, kedy je smrteľný

Patricia Geersová s fotografiou svojho zosnulého syna Keifera. Foto - Nitashia Johnsonová/Washington Post
Patricia Geersová s fotografiou svojho zosnulého syna Keifera. Foto – Nitashia Johnsonová/Washington Post

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Píše David Ovalle, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Keifer Geers sa narodil s dierou v bránici, pre ktorú musel v dospelosti podstúpiť bolestivé operácie. Napriek rôznym zdravotným problémom vrátane straty sluchu vyštudoval biomedicínske inžinierstvo na Univerzite Texas A&M. Dúfal, že raz vyvinie zdravotnícke pomôcky pre deti s postihnutím a zranených veteránov.

Jedného dňa sa Geers so svojou matkou prechádzal na letisku v Midlande, stratil rovnováhu, spadol a upadol do záchvatu. Jeho tvár skrivil šok. 33-ročného Geersa v nemocnici vyhlásili za mŕtveho.

Jeho mama potom v kufri objavila niekoľko balení prášku kratom – bylinného produktu, ktorý užíval na zvládanie bolesti po operáciách. Patricia Geersová bola ohromená, keď pitva ukázala, že jej syn zomrel na toxické účinky kratomu – hladiny v jeho krvi boli deväťkrát vyššie, než aké sú podľa niektorých odborníkov smrteľné.

Smrť Keifera Geersa ani zďaleka nebola izolovaným prípadom. Washington Post analýzou federálnych a štátnych dát zistil, že súdni lekári a koroneri čoraz častejšie určujú kratom ako faktor, ktorý smrť spôsobil alebo k nej prispel. Medzi rokmi 2020 a 2022 sme v 44 štátoch a Washingtone D.C. našli najmenej 4 100 takýchto úmrtí.

V drvivej väčšine prípadov boli okrem kratomu prítomné aj iné drogy. Kratom stále tvorí len zlomok z viac než 300-tisíc smrteľných predávkovaní zaznamenaných v USA v spomenutých troch rokoch.

Na celoštátnej úrovni boli podané desiatky žalôb týkajúcich sa kratomu. Jednu podala aj Greersova matka, ktorá vo februári zažalovala maloobchodného predajcu v Nevade.

Na Slovensku je predaj kratomu od roku 2021 zakázaný, v Česku však naďalej zostáva voľne predajný v automatoch či na e-shopoch. Užívanie kratomu je však u nás naďalej rozšírené.

Foto – drogen.bz/Wikimedia Commons

Neregulovaný trh

Tieto žaloby ilustrujú kritickejší pohľad verejnosti na kratom, ktorý je v šiestich amerických štátoch zakázaný, no naďalej zostáva široko dostupný online, v predajniach elektronických cigariet či v obchodoch so zmiešaným tovarom – a to aj napriek varovaniam federálnych úradov.

Úrady sú znepokojené, pretože spoločnosti predávajú tovar, ktorý obsahuje oveľa účinnejšie koncentráty kratomu než listy tropických stromov, z ktorých sa získava. Niektoré tieto výrobky podľa odborníkov nie sú dostatočne dobre označené primeranými varovaniami.

Ľudia kratom užívajú v nádeji, že im

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Svet, Zdravie

Teraz najčítanejšie