Denník N

Príbeh kolonializmu v Afrike aj Ukrajina pol roka pred ruskou inváziou. Festival Berlinale ocenil silné spoločenské témy

Hlavnú cenu festivalu získal dokument Dahomey. Foto - Berlinale
Hlavnú cenu festivalu získal dokument Dahomey. Foto – Berlinale

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Slávne mená, nové filmy, mnoho výziev od umelcov pre politikov – to bolo tohtoročné Berlinale, festival známy svojím politickým akcentom. Hlavnú cenu, Zlatého medveďa, si odváža francúzsko-senegalsko-beninský dokument Dahomey o návrate cenných artefaktov z Francúzska do Afriky. Ďalších sedem Strieborných medveďov putovalo do Južnej Kórey, do Francúzska, Nemecka, Dominikánskej republiky či do Rakúska.

Už druhýkrát za sebou na Berlinale získal hlavnú cenu dokument. Ide o 67-minútový film, v ktorom režisérka Mati Diop zachytáva cestu 26 vzácnych predmetov do bývalého senegalského kráľovstva Dahomey, odkiaľ ich pred vyše sto rokmi odviezli francúzski kolonizátori. Medzitým kráľovstvo zaniklo a tieto artefakty sa vracajú do inej krajiny – dnešného Beninu.

Kráľovstvo Dahomey existovalo približne tristo rokov na pobreží Atlantiku v západnej Afrike, kým tam v roku 1892 nevpadli francúzski vojaci. K návratu predmetov došlo v roku 2021 a poetika filmu mu dáva nový rozmer. Funguje ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmy

Kultúra

Teraz najčítanejšie