Denník N

Vývoj bojov (733. deň): Ukrajinci stratili prvý Abrams. Ešte horšia správa je, ako sa to stalo

Zasiahnutý tank Abrams. Zdroj - X
Zasiahnutý tank Abrams. Zdroj – X

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Ukrajinci prišli o prvý tank Abrams.
 • Analytici kritizujú spôsob, ako sa to stalo. 
 • Rusi okrem toho zverejnili videá, ako zasiahli protivzdušný systém NASAMS. 
 • Ukrajinci majú dva plány na tento rok, záleží na tom, či Amerika schváli pomoc. 
 • Rusi postupujú ďalej na západ od Avdijivky, je otázkou, kde sa front zastaví.
 • Mapa dňa: Švédi, vitajte v NATO.
 • Graf dňa: Odhady, koľko ruských vojakov padlo.
 • Videá dňa: Ukrajinci ďakujú Slovensku za pomoc, drony môžu pomáhať aj v logistike. 

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za pondelok 26. februára. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Pred týždňom sme písali, že toľko očakávané americké tanky M1A1 Abrams sú už na fronte. Ukrajinskí vojaci zo 47. mechanizovanej brigády, ktorí ich majú vo výbave, si ich pochvaľovali, že sú lepšie ako pôvodom nemecké Leopardy 2. Pred pár dňami sa objavili prvé zábery Abramsu pri Avdijivke.

V pondelok Rusi zverejnili video a fotku, ktoré ukazujujú, že Ukrajinci o prvý kus tohto tanku prišli. Ukrajinská armáda dostala od Američanov 31 kusov Abramsov, jeden si tak pravdepodobne môžu odpísať.

Problémom však nie je ani tak to, že Rusi tank zasiahli. To sa dalo časom očakávať, žiaden stroj nie je nezničiteľný. Problém však môže byť v tom, ako k strate došlo.

Na prvom videu vidno, ako sa Abrams presúva v dedine Berdyči. Tá sa nachádza asi dva kilometre západne od dediny Stepove, ktorú Rusi podľa ukrajinského účtu DeepState UA po mesiacoch bojov obsadili.

Podľa geolokácie to vyzerá, že tank išiel z juhu a na križovatke sa stočil smerom na západ, teda ďalej od ruských pozícií. Zrejme sa tak už sťahoval z bojiska.

Nasledujúce video nejasne ukazuje horiaci tank. Podľa portálu War Zone sa zdá, že dochádza k požiaru munície zo zadnej časti veže, čo je v zhode s inými výbuchmi tohto tanku v minulosti.

Rusi takisto zverejnili detailnú fotku horiaceho Abramsu (titulná snímka tohto textu). Nedá sa jednoznačne povedať, či je tank poškodený alebo zničený. Rovnako netušíme, či sa ho podarilo Ukrajincom zachrániť, padol do rúk Rusom alebo je opustený v krajine nikoho. Takisto nie sú informácie, či ukrajinská posádka, ktorú zväčša tvoria štyria ľudia, prežila.

Viacerí analytici však kritizujú spôsob, akým ho Ukrajinci použili. Poľský OSINT analytik Artur Micek opísal, v čom robia v poslednom čase Ukrajinci chyby, keď nasadzujú tanky Leopard 2 či teraz Abrams.

Podľa neho ich

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

 • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
 • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
 • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
 • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie