Denník N

Klopp by zranených nespočítal ani na prstoch rúk. Van Dijk všetkým pripomenul, že patrí k najlepším na svete

Hráč Liverpoolu Virgil van Dijk (uprostred) drží trofej po tom, ako rekordný desiatykrát v histórii sa hráči stali víťazmi anglického Ligového pohára, keď vo finále zdolali FC Chelsea 1:0 po predĺžení v Londýne 25. februára 2024. Foto - TASR/AP
Hráč Liverpoolu Virgil van Dijk (uprostred) drží trofej po tom, ako rekordný desiatykrát v histórii sa hráči stali víťazmi anglického Ligového pohára, keď vo finále zdolali FC Chelsea 1:0 po predĺžení v Londýne 25. februára 2024. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Virgil van Dijk prežil krásne chvíle. Holandský stopér patrí už siedmy rok medzi kľúčových hráčov Liverpoolu, ale nedeľné víťazstvo 1:0 nad Chelsea bolo preňho špeciálne.

Vo finále Anglického ligového pohára to bol práve on, kto o rozhodol o trofeji. A to gólom zo 118. minúty, keď sa už tímy začínali pomaly pripravovať na penaltový rozstrel.

Van Dijk získal s Liverpoolom trofej prvýkrát ako kapitán. Pásku prebral po letnom odchode Jordana Hendersona do Saudskej Arábie.

Víťazstvo oslavoval spolu s manažérom Jürgenom Kloppom, mužom, ktorý ho v januári 2018 na štadión Anfield priviedol. Odvtedy si vybudovali veľmi blízky vzťah.

Skúsený obranca patrí k vodcom obmenenej generácie, ktorú sám Klopp nazval „Liverpool 2.0“. V nedeľu to platilo aj viac, ako by si Klopp sám ideálne predstavoval.

Vo finále sa totiž musel vyrovnať s absenciou 11 hráčov z prvého tímu, ku ktorým sa v priebehu prvého polčasu pridal ešte aj záložník Ryan Gravenberch po nepeknom súboji s Moisésom Caicedom.

Klopp preto musel so zostavou výrazne improvizovať. Na ihrisku sa objavili viacerí neskúsení mladíci z klubovej akadémie. Conor Bradley nastúpil už v základnej zostave, potom ho doplnili aj obranca Jarell Quansah, záložníci Bobby Clark a James McConnell či útočník Jayden Danns.

Van Dijk bol správnym kapitánom, ktorý mužstvo napokon potiahol. Najskôr skóroval hlavou už v priebehu zápasu, ale gól nebol po preskúmaní systémom VAR uznaný pre ofsajd. Nakoniec však zaznamenal víťazný presný zásah a ukázal, prečo zostáva pre Liverpool mimoriadne dôležitý.

Ešte v minulej sezóne ho pritom časť verejnosti kritizovala, keď sa príliš nedarilo celému tímu.

Teraz však z van Dijka znovu cítiť obrovský pokoj. Bude kľúčovou postavou v poslednej sezóne Kloppa na lavičke Liverpoolu. Nemecký manažér oznámil, že z klubu odíde, ale na konci februára má stále reálnu šancu na to, aby získal aj všetky štyri trofeje.

Van Dijk teraz zdvihol tú prvú – a svoju historickú chvíľu si vychutnal s Kloppom po svojom boku.

K najlepším v histórii

Klopp po finále hovoril, že zrejme nikto nepochyboval o tom, aký má s van Dijkom vzťah.

Holandský stopér ho od úplného začiatku v Liverpoole chválil. „Určite mám (s Kloppom) špeciálne prepojenie. Vždy mu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Premier League

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie