Denník N

Týždeň v zdraví: Počuli ste o tehotenskej depresii? Viete, čo je chirurgická liečba obezity a pre koho je určená? Prečo nás po cvičení bolí hlava?

Ilustračné foto - JumpStory
Ilustračné foto – JumpStory

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Newsfilter Týždeň v zdraví pripravujú pre Denník N lekári Martina Karmanová a Tomáš Havran.

V dnešnom, v poradí 104. a zároveň poslednom vydaní sa môžete dočítať:

  • všetko, čo treba vedieť o tehotenskej depresii;
  • čo je chirurgická liečba obezity, pre koho je určená a pre koho nie;
  • prečo nás po cvičení bolí hlava a čo s tým.

Počuli ste o tehotenskej depresii?

Všetci máme akosi zafixované, že očakávanie bábätka patrí k najkrajším obdobiam života, zároveň je však pre mnoho žien aj najnáročnejšou životnou etapou. Okrem hormonálnych a biologických zmien musia budúce matky čeliť aj nezanedbateľnému psychickému náporu, súvisiacemu s graviditou, nadchádzajúcim pôrodom a materstvom. O popôrodnej depresii sme všetci minimálne počuli, čítali, mnohé ženy ju zažili, máme však dostatok informácií aj o tehotenskej depresii?

Je úplne normálne počas tehotenstva prežívať pomerne široké spektrum emócií, pokiaľ však väčšinu času prevládajú tie negatívne, môže ísť o prenatálnu depresiu – stav, ktorý sa môže vyskytnúť kedykoľvek počas tehotenstva.

Austrálski vedci v zastrešujúcom prehľade štúdií publikovaných v rokoch 1968 až 2018 priniesli pred štyrmi rokmi aj závery, že predpôrodná depresia patrí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Týždeň v zdraví

Každý utorok v prinášame najdôležitejšie informácie o zdraví, prevencii ochorení, ale aj praktické rady, ako sa pohybovať v slovenskom zdravotníctve a ako dostať to, na čo máte nárok. Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.

Zdravie

Teraz najčítanejšie