Denník N

Je to aj naša vojna, vravia v Užhorode. Ak neveríte, choďte na cintorín

Verejný pohreb vojaka v centre Užhorodu. Foto N - Tomáš Hrivňák
Verejný pohreb vojaka v centre Užhorodu. Foto N – Tomáš Hrivňák

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Na Ukrajine momentálne nenájdete bezpečnejšie mesto ako Užhorod. Od vypuknutia ruskej agresie nezažil ani jeden útok. Na rozdiel od miest v iných regiónoch v ňom dokonca neplatí ani nočný zákaz vychádzania.

Napriek tomu vojnu cítiť aj tam. „Každá rodina má niekoho, kto slúži v armáde. Aj veľa mojich priateľov je na fronte,“ vraví známy užhorodský spisovateľ a básnik Andrij Ľubka.

Vyzýva nás, nech sa neskôr pozrieme na cintorín s desiatkami hrobov padlých užhorodských vojakov. Zhodou náhod je naše ubytovanie hneď pri ňom. Počas štyroch dní, keď sme v meste, sú na ňom prakticky neustále smútiaci príbuzní.

Je to veľký kontrast s príjemnou kaviarňou, kde sa na druhé výročie totálnej ruskej vojny stretávame s Ľubkom. Ide o jeho obľúbené miesto, ktoré vyzerá skôr ako antikvariát. Okrem spisovateľa nás privíta aj majiteľ, ktorý rozpráva po ukrajinsky, maďarsky aj slovensky, ale ruštinu už odmieta.

Po ukrajinsky rozpráva aj Ľubka, ktorého však po chvíli preruší fanúšička s ukrajinskou vlajkou. Spisovateľ jej dá autogram a napíše:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Robert Fico

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie