Denník N

Calzona nemá v zmluve výstupnú klauzulu. Ak by ho chcel Neapol aj po sezóne, máme plán, vraví prezident SFZ

Foto N - Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik je presvedčený, že dohoda s Neapolom, aby v ňom do konca sezóny mohol pôsobiť Francesco Calzona, bola najlepšie možné riešenie.

„Významný taliansky klub prejavil záujem o trénera, ktorého pre medzinárodný futbalový svet objavilo Slovensko,“ hovorí v rozhovore Kováčik. Zároveň odmieta komentovať názor bývalého reprezentačného trénera a súčasného poslanca za Smer Dušana Galisa, ktorý tvrdí, že pôsobiť naraz na dvoch pozíciách je nezmysel.

V rozhovore sa tiež dočítate:

  • prečo dal SFZ súhlas Calzonovi viesť aj Neapol;
  • prečo zväz zverejnil podpis novej zmluvy s Calzonom, až keď oznámil, že bude pôsobiť aj v Neapole;
  • či práca v Neapole neovplyvní jeho prácu pri slovenskej reprezentácii;
  • prečo nemá Calzona v novej zmluve výkupnú klauzulu;
  • čo hovorí Kováčik o ľuďoch, ktorí si myslia, že požičať Calzonu do Neapolu bol nezmysel.

Prečo ste uvoľnili trénera Calzonu do SSC Neapol?

My sme ho neuvoľnili. Dali sme súhlas na to, aby do konca tejto sezóny mohol okrem slovenskej futbalovej reprezentácie trénovať aj klub, z ktorého k nej v lete 2022 prišiel. Vidím rozdiel v použitej terminológii. Ak by sme ho uvoľnili, tak už by nebol trénerom reprezentácie.

Dobre, tak prečo ste dali súhlas?

V situácii, ktorá nastala, bolo najdôležitejšie čo najlepšie ochrániť záujem slovenskej reprezentácie a jej čo najlepšej prípravy. Dohoda s Neapolom za podmienok, ktoré sme si stanovili, je najlepšie riešenie.

Určite lepšie než akékoľvek jednostranné rozhodnutie – z ktorejkoľvek strany a ktorýmkoľvek smerom. Chcem zdôrazniť, že išlo o riešenie, ktoré sme konzultovali s členmi výkonného výboru SFZ.

O jeho predĺžení zmluvy ste informovali až potom, keď ste zverejnili aj správu o jeho súčasnom angažmáne v Neapole. Prečo ste o novej zmluve neinformovali skôr?

O novej zmluve sme rokovali od decembra a k finálnej dohode došlo v piatok 16. februára. Keby nedošlo k nedeľnej žiadosti SSC Neapol, oznamovali by sme to v priebehu nasledujúceho týždňa. Predpokladám, že uznáte, že piatok večer nie je mediálne najvhodnejší termín na oznámenie tohto druhu.

Týždeň predtým ste povedali pre sport24.sk, že: „Tréner má so SFZ platnú zmluvu do konca júna (resp. do konca nášho účinkovania na EURO 2024) a v jej zmysle nie je skrátka možné, aby sa v tomto čase venoval čomukoľvek inému.“ Čo sa zmenilo?

Po právnej stránke sa nezmenilo nič. Bez nášho súhlasu by to nebolo možné. Vo futbale občas dochádza k výnimočným situáciám. Úradujúci taliansky majster a jeden z najlepších svetových klubov sa dostal do hernej i výsledkovej krízy.

Keďže bolo tesne pred mimoriadne dôležitým zápasom s Barcelonou v Lige majstrov, jeho predstavitelia usúdili, že najlepším riešením bude angažovanie človeka, ktorý v ňom dlho pôsobil ako asistent.

Navyše ho dokonale pozná zvnútra a zároveň so slovenskou reprezentáciou dokázal svoje kvality aj ako hlavný tréner. Francesca Calzonu pre medzinárodný futbalový svet objavilo Slovensko – a to považujem za skvelý príbeh.

Čo bolo najťažšie na rokovaniach s Neapolom?

Čo sa týka Neapola, tak

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

futbalová reprezentácia

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie