Denník N

Kým Fico vojenskú pomoc odmieta, Česko preberá iniciatívu. Ukrajine chce dodať 800-tisíc nábojov

Robert Fico na návšteve Petra Pavla. Foto - TASR/Jaroslav Novák
Robert Fico na návšteve Petra Pavla. Foto – TASR/Jaroslav Novák

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Môže to byť príbeh s dvoma jednoduchými poučeniami: akokoľvek prelomovo vyzerá nejaká informácia vo vojne, v ktorej sa Ukrajina už dva roky bráni plošnej ruskej invázii, pôjde skôr o výsledok dlhodobého diania, ktoré len v istej chvíli preniklo na verejnosť.

Druhé poučenie je, že zohnať muníciu vo vojne istý čas trvá a začať ju zháňať počas bojov je veľmi neskoro.

To však nezmenšuje nádejnosť plánu, ktorý koordinujú Česi. V pomoci Ukrajine patria medzi premiantov a táto iniciatíva krajinu navyše ani veľa nestojí.

Český prezident Petr Pavel plán na dodanie 800-tisíc kusov delostreleckej munície Ukrajine oznámil na bezpečnostnej konferencii v Mníchove. Slovenský premiér Robert Fico vojenskú pomoc Ukrajine odmieta a v uplynulých dňoch hovoril o fiktívnej hrozbe nasadenia slovenských vojakov vo vojne.

800-tisíc kusov je veľa. Možno si spomeniete, že počas dní neistoty pred 24. februárom 2022, keď na Kyjiv a ďalšie ukrajinské mestá začali padať ruské rakety, posielalo Česko Ukrajine štyritisíc delostreleckých nábojov a vtedy sa to považovalo za veľkú vec.

Z technického pohľadu ide o muníciu do diel veľkého kalibru a salvových raketometov.

Vznikla nejasnosť, keď prezident Petr Pavel najprv hovoril

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Petr Fiala

Petr Pavel

Robert Fico

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie