Denník N

Tichý boj o Markízu. Mimo kamier sa začal zápas o najsledovanejšie televízne správy

Štúdio Televíznych novín na Markíze. Foto - TV Markíza
Štúdio Televíznych novín na Markíze. Foto – TV Markíza

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V zákulisí najsledovanejšej televízie na Slovensku prebieha posledné týždne súboj o to, ako by malo vyzerať spravodajstvo.

Menšie či väčšie spory medzi vedením redakcie a veľkou časťou redaktorov začali vznikať po výmene na poste riaditeľa Centra spravodajstva a publicistiky televízie Markíza.

Dlhoročného šéfa spravodajstva Markízy Henricha Krejču v decembri nahradil český novinár Michal Kratochvíl, ktorý dovtedy pôsobil ako šéfredaktor a zástupca vedúceho spravodajstva TV Nova. Ten podľa ľudí z televízie presadzuje menší dôraz na politické správy a redaktorov nabáda, aby sa vyhýbali konfrontáciám s vládnymi politikmi.

Deje sa to v situácii, keď Markíza zo strany veľkej časti vládnych politikov na čele s predsedom vlády Robertom Ficom (Smer) čelí ich útokom a bojkotu. Vládny Smer vlani v lete oznámil, že jeho politici sa nebudú zúčastňovať predvolebných debát v tejto televízii.

Po voľbách premiér Robert Fico z tejto strany zaradil Markízu – spolu so SME, Aktualitami a Denníkom N – medzi takzvané „nepriateľské médiá“. Krátko nato, vlani v novembri, oznámil, že s týmito médiami prerušuje komunikáciu a ich redaktorom nebude odpovedať na otázky.

Zmeny v redakcii

Odchod Henricha Krejču, ktorý šéfoval spravodajstvu Markízy od roku 2012, komunikovala televízia v decembri ako dohodu. „Henrich venoval Markíze na súčasnej pozícii viac ako desať rokov a po uvážlivej diskusii sme sa s Henrichom zhodli, že je ten správny čas posunúť sa ďalej,” citovala televízia v tlačovej správe generálneho riaditeľa Petra Gažíka.

Nebola to posledná zmena v redakcii. Pred niekoľkými dňami náhle skončil v televízii aj jeden z vedúcich vydania

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Markíza

Médiá

Robert Fico

Smer

Slovensko

Teraz najčítanejšie