Denník N

Iveta Radičová: Sú tu všetky znaky nástupu autokracie

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Bývalá premiérka Iveta Radičová porovnáva nástup štvrtej Ficovej vlády s Orbánovou vládou a vládou PiS v Poľsku a hovorí aj o tom, čo by mal robiť Ivan Korčok, aby vyhral v prezidentských voľbách.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V rozhovore s Ivetou Radičovou sa dočítate:

  • či je nástup Ficovej vlády nástupom autokratického režimu;
  • prečo to Fico robí;
  • kedy sa objaví občiansky odpor ľudí;
  • či sa dajú prezidentské voľby 2009 porovnať s tými dnešnými.

Robert Fico straší tým, že NATO rozhodne o nasadení vojakov na Ukrajine, a naznačuje, že by sa takýto postup mal týkať aj slovenských vojakov. Konšpiruje tiež, že pre Ukrajinu môže prísť o funkciu premiéra. Prečo to podľa vás robí?

O nasadení vojakov v členskej krajine NATO musí rozhodnúť vláda a Národná rada. Takže žiadne NATO o tom nemôže rozhodnúť. Rozmýšľala som nad mierou rozhnevanosti premiéra, lebo tá graduje. A nachádzam odpoveď: odvahu a nádej rozdávate vtedy, keď ju nosíte v sebe. Ak v sebe nosíte strach a hnev, rozdávate strach a hnev. Premiér Fico má za sebou obdobie, keď bol nútený hlavne pod tlakom protestov v uliciach po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej podať demisiu. Musel urobiť kariéru Petrovi Pelegrinimu, ktorý následne založil vlastnú politickú stranu, teda Smer dva. A v priamom prenose sledoval obvinenia a právoplatné odsúdenia svojich nominantov a špičiek v najdôležitejších pilieroch a inštitúciách moci.

Toto všetko sa podpisuje pod jeho správanie. Navyše sa pod to podpisuje aj to, že sa sľučka okolo jeho vlastnej osoby zaťahovala a zmenšovala. A sám sa vyjadril, že „boha, nezostane z nich ani mastný fľak“, a takto sa to robí. Takže poučený touto skúsenosťou a tým, čo dokáže, silou protestu a poučený tým, čo znamená, keď prichádza o svojich ľudí v dôležitých funkciách, nabral kurz, aby sa mu to nezopakovalo. Takže je autentický, dôrazný, rozhnevaný a má strach.

A nerobí to pre voličov? Pamätám si ešte z dôb Mečiara, že keď bol premiér, neustále tvrdil, že ho chce niekto pripraviť o funkciu.

Robí to pre svojich voličov. Oslovuje svojich voličov, ktorých ale vymenil. Ide o leninizmus v podaní Smeru. Je to čistý leninizmus, ktorý má všetky črty nástupu autokracie, vlády pevnej ruky, deštrukcie demokratických inštitúcií, spochybňovania každého kritika a najmä postavený na výrobe nepriateľov.

Je sprevádzaný, samozrejme, triednym bojom. Bojom, ktorý znamená likvidáciu a spochybňovanie akýchkoľvek autorít, opozície, predstaviteľov iných politických strán a následne ústi do uzavretia v sľučke extrému a extrémistických síl – zľava aj sprava. Takže to už nie sú pôvodní voliči Smeru. Len malé jadro je pôvodných voličov, ale keď sa pozriete na tie zmeny, on nabaľuje podporu z extrémov.

Bývalý minister kultúry Marek Maďarič to po voľbách predpovedal nasledovne: napísal, že Fico bude kŕmiť svojich voličov populizmom či zlobou, keďže nebude mať peniaze na to, aby ich odmenil inak. Takže môže byť aj toto dôvod jeho počínania?

Stefan Zweig má krásne vysvetlenie, ako si očistiť svedomie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Ivan Korčok

Peter Pellegrini

Prezidentské voľby 2024

Úrad špeciálnej prokuratúry

Slovensko

Teraz najčítanejšie