Denník N

Kristína Tormová: Vrcholne sexi je muž s dieťaťom v nosiči

Kristína Tormová. Foto N - Tomáš Benedikovič
Kristína Tormová. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Otcovia v plienkach je seriál rozhovorov o otcovstve od Michala Červeného a Rasťa Kačmára, v ktorom s odborníkmi aj s inými rodičmi hľadajú odpovede na to, ako byť lepším otcom. Rozhovory budú vychádzať týždeň po týždni v Denníku N, nájdete ich aj v podcastovej forme v aplikácii Denníka N či na Spotify či Apple podcastoch. Sledovať ich môžete aj na Instagrame. Všetky vydania nájdete na stránke Otcovia v plienkach, na ktorej si môžete zapnúť aj odber upozornení na nové vydania e-mailom.

Otcovia nie sú len zabávači, ktorí si majú cez víkend užiť čas s deťmi, kým matka doma mŕtva pozerá do steny, hovorí herečka a spisovateľka Kristína Tormová.

„Páči sa mi, keď vzťah nie je o tom, že si muž povie ‚pomôžem žene‘ a zoberiem deti von. Nech ich vezme von a hotovo, tak to má byť.“

Na otcoch oceňuje aj to, ak sa dokážu láskavo správať k matke svojho dieťaťa. „Je pekné, keď sa rodičia držia za ruky a deti sú niekde pred nimi. Keď je medzi rodičmi láska a nie je to o tom, že tu je otec, tu mama, tu dieťa, ale sú rodina. To milujem, dojíma ma to,“ opisuje v rozhovore zo série Otcovia v plienkach.

Keď sme vás oslovili so žiadosťou o rozhovor do podcastu o otcoch, odpísali ste, že „to je nápad, konečne“. Máte pocit, že sa málo hovorí o otcovstve?

Je to tu premamované. A to hovorím ako žena, ktorá sa považuje za prvú, čo s tým začala na Slovensku cez blogy otravovať. Keď som začala písať o materstve, vo svete už boli mamovské blogy bežné. Ľudia mi však vtedy písali, či si myslím, že som jediná matka na svete. Páči sa mi, že hejt nebude už len na mňa, ďakujem vám veľmi pekne.

Moju optiku zmenilo aj to, že som našla spolurodiča – môjho manžela. Už nehovorím o „materstve“, nazývam to „rodičovstvo“. Myslím si však, že veľa otcov ešte nepochopilo, čo je rodičovstvo.

Napísali ste niekoľko kníh o rodičovstve, jedna z nich sa volá Som mama. Keby ste boli muž, o čom by bola vaša kniha Som otec?

Doma sa dosť rozprávame o tom, ako to majú otcovia, naozaj ma to zaujíma. O rodičovstve sa veľa rozprávam aj v rámci terapie a veľa si o tom čítam. Veľa sa rozprávam s kamarátmi otcami a tajne ich sledujem. Môj manžel veľmi naslúcha. Keď získal 3,5-ročné dvojičky do života, nič o rodičovstve netušil a teraz sme pri tom naozaj už skoro pol na pol. Kým sme neboli, súviselo to skôr so mnou. Nepúšťala som ho k tomu, v podvedomí som mala predstavu, že žena rieši 80 percent a muž zvyšok.

Predstavovala som si to tak, že žena je doma mŕtva, škaredá, nevyspatá, a keď príde domov otec, dá mu dieťa, nech si stihne aspoň umyť vlasy, no on bol iba macoch, takže ani tie vlasy som si v pokoji neumyla.

Tak to však nie je správne. Prešla som si niekoľkými vyhoreniami, kým som dospela k tomu, že veľkú časť agendy môžem odovzdať manželovi. Je to do veľkej miery na nás mamách, že k rodičovstvu nikoho nepustíme. Veď aj samotná spoločnosť je tak zvláštne nastavená, že sa hovorí viac o materstve ako o rodičovstve…

A otec je ten, čo donesie peniaze…

Býva to tak, ale teda u nás som v podstate úplná samoživiteľka našej rodiny, takže aj tento stereotyp sme už zvrhli.

Ak je otec prítomný pri partnerke a dieťati, asi lepšie vycíti, ako si rozdeliť úlohy.

Toto je pre mňa ťažká téma. Dlho som to nerobila dobre.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Otcovia v plienkach

Rodičovstvo

Rozhovory

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie