Denník N

Znalci spochybňujú vyšetrovanie smrti Jozefa Chovanca. Minister Blanár poslal do Bruselu nótu

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

(29. 2.: Aktualizované o stanovisko Veľvyslanectva Belgického kráľovstva.) Slovensko stupňuje tlak na Belgicko. Žiadame, aby riadne prešetrili smrť slovenského občana Jozefa Chovanca z roku 2018. Závery belgických znalcov, že Chovanec zomrel na následky vlastného konania, spochybňujú naši renomovaní súdni lekári Norbert Moravanský a Peter Kováč.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ministerstvo zahraničných vecí v piatok poslalo do Bruselu ďalšiu diplomatickú nótu, ktorá súvisí so smrťou Jozefa Chovanca spred šiestich rokov. Ide o výnimočný krok, ktorým dáva slovenská strana najavo, že nesúhlasí s tým, ako v Belgicku prešetrili tento prípad.

Nóta prichádza necelý mesiac predtým, ako môže belgický súd rozhodnúť, že za smrť slovenského občana nebude potrestaný konkrétny vinník.

„Vyjadrili sme v nej vážne pochybnosti týkajúce sa vyšetrovania tejto tragickej smrti slovenského občana v Belgicku,“ povedal v utorok minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer).

Závery vyšetrovania v Belgicku konštatujú, že Chovanec zomrel v dôsledku poranení, ktoré si spôsobil sám. Zábery z cely na bruselskom letisku Charleroi, ktoré unikli na verejnosť dva a pol roka po udalosti, vyvolávali pochybnosti o postupe belgickej polície. Výsledky vyšetrovania spochybňujú aj renomovaní súdni lekári Norbert Moravanský a Peter Kováč.

„Naša analýza konštatuje, že oficiálnu verziu, ktorá je dnes dostupná, je možné spochybniť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Smrť Jozefa Chovanca

Slovensko

Teraz najčítanejšie