Denník N

Európski vojaci sa na Ukrajinu nechystajú, debata v Paríži bola signálom Putinovi

Robert Fico a Emmanuel Macron pred samitom v Paríži. Foto - TASR/AP
Robert Fico a Emmanuel Macron pred samitom v Paríži. Foto – TASR/AP

Francúzsky prezident povedal, že v otázke vyslania vojakov na Ukrajine neexistoval konsenzus medzi krajinami. Vyzval európskych lídrov, aby nečakali na pomoc USA.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Mala to byť len jedna z mnohých tém samitu, o ktorej francúzsky prezident Emmanuel Macron pôvodne na tlačovke ani neinformoval. Vyjadril sa k nej až po novinárskej otázke, či – tak ako to tvrdil slovenský premiér Robert Fico – lídri skutočne debatovali o vyslaní vojakov na Ukrajinu.

Táto téma napokon v médiách prehlušila mnohé iné závery narýchlo zvolaného samitu v Paríži. Nasledujúci deň sa k nej vyjadrili viacerí štátnici.

Slovenský premiér Robert Fico do Paríža odchádzal s tým, že viaceré štáty Aliancie chystajú poslať vojakov na Ukrajinu, a konšpiroval, že pre Ukrajinu môže prísť o funkciu. Do Paríža pritom neprišiel šéf NATO Jens Stoltenberg ani významnejší predstaviteľ USA, ktorí by sa pri takom rozhodovaní museli zúčastniť.

„Aj neprítomnosť týchto vrcholných predstaviteľov hovorí jasne, že išlo o neformálne stretnutie lídrov, konzultácie, ktoré mali zostať za uzavretými dverami, a komunikovať sa malo len to, čo bolo dohodnuté. Robert Fico strašil priamym zapojením do vojny,“ hovorí pre Denník N vyslúžilý generál Pavol Macko s tým, že sa neočakávali žiadne závery záväzné pre krajiny.

Ficove slová o vyslaní vojakov na Ukrajinu ostro kritizoval poľský analytik Jaroslaw Wolski, ktorý ich prirovnal k ruskej propagande.

„Na ich základe boli zverejnené stovky komentárov o vyslaní vojakov z Poľska a NATO ‚na front‘ a ‚do boja‘,“ napísal Wolski na sieti X.

Eskalácia a odkazy

Francúzsky denník Le Monde nazval Fica rovno proruským premiérom. Podľa jeho zdrojov Macron počas samitu predložil návrh

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Emmanuel Macron

Robert Fico

Vojna na Ukrajine

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie