Denník N

Ako bude vyzerať Múzeum Andyho Warhola po rekonštrukcii za 12 miliónov eur (+ foto)

Múzeum Andyho Warhola v Medzilaborciach počas rekonštrukcie. Foto N - Peter Lázár
Múzeum Andyho Warhola v Medzilaborciach počas rekonštrukcie. Foto N – Peter Lázár

Komplexná obnova Múzea Andyho Warhola v Medzilaborciach napreduje, otvorené bude najskôr na jar 2025. Peniaze na interiérové vybavenie zatiaľ chýbajú.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Je to zázrak, že sa to vôbec deje,“ vraví Martin Cubjak, oblečený v reflexnej veste s prilbou na hlave, keď nás sprevádza prestavbou Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach.

Riaditeľom múzea je od roku 2018, teda od obdobia, keď sa prvýkrát začalo hovoriť o rekonštrukcii. Odvtedy výrazne narástli ceny stavebných materiálov a ešte ani začiatkom vlaňajška nebolo jasné, či sa s výstavbou začne a v akom rozsahu.

Dnes je to už necelý rok, čo rozsiahla rekonštrukcia prebieha, a približne rovnaký čas ostáva do jej plánovaného ukončenia. V interiéri sa ukazuje podoba veľkých výstavných priestorov, pôvodne nevzhľadná fasáda získala nové opláštenie s predsunutým oceľovým skeletom, ktorý múzeu dodá nové funkcie.

Jediné múzeum svetoznámeho umelca s rusínskymi koreňmi v Európe by malo po rokoch chradnutia vyzerať reprezentatívne.

Múzeum Andyho Warhola v Medzilaborciach počas rekonštrukcie. Foto N – Peter Lázár
Riaditeľ múzea Martin Cubjak. Foto N – Peter Lázár
Interiéry múzea prechádzajú komplexnou obnovou. Foto N – Peter Lázár

Ako sa vyvíjala rekonštrukcia

Budova, v ktorej Múzeum Andyho Warhola sídli, bola postavená ako kultúrny dom v 80. rokoch minulého storočia. Na účely múzea, ktoré vzniklo v roku 1991, bola následne upravená a adaptovaná, no odvtedy ani raz neprešla rekonštrukciou.

„Keby ste prišli pred rokom, videli by ste, v akých podmienkach sme bežne fungovali,“ hovorí riaditeľ Martin Cubjak. „Zatekala nám strecha a záchody, stále sa niečo kazilo. Budova mala snáď milión chýb.“

Prvým impulzom na aspoň čiastočnú nápravu bolo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vizuálne umenie

Kultúra

Teraz najčítanejšie