Denník N

Nemala by sa zamietať liečba 34-ročnej matke 4-ročnej dcéry, hovorí hudobníčka Stanka. Za tri dni jej ľudia poslali takmer 300-tisíc eur

Foto - Martina Mlčúchová, archív Stanky Apfelovej
Foto – Martina Mlčúchová, archív Stanky Apfelovej

Inovatívnych onkologických liekov hradí Slovensko málo. Problém nie je len rozhodnutie poisťovní, ale niekedy aj to, že výrobca nechce svoje lieky dovážať na slovenský trh.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Nie je fér v podstate odsúdiť človeka na smrť,“ hovorí hudobníčka Stanislava Apfelová, ktorej za tri dni poslali ľudia vyše 270-tisíc eur na onkologický liek, ktorý by jej mohol pomôcť.

Uznáva, že nevidí do toho, ako sa určuje, ktorý liek má štát hradiť, ale nemyslí si, že by sa mladým ľuďom v produktívnom veku mala zamietať liečba. „Nemala by sa zamietať liečba 34-ročnej matke 4-ročnej dcéry.“

Stanislava leží v bratislavskej nemocnici a má na tvári masku. Telefonujeme spolu, kým čaká na ožarovanie.

Stále nevie spracovať, že za taký krátky čas sa jej podarilo vyzbierať takú veľkú sumu. „Nejde mi do hlavy, ako sa to mohlo podariť,“ hovorí. Dodáva, že má radosť, ale zároveň má aj zvláštny pocit. „Verím, že tým pomôžem aj iným ľuďom,“ dodáva.

Z peňazí, ktoré vyzbierala, by chcela zaplatiť liek, ktorý jej odporučil onkológ, zvažuje aj liečbu v zahraničí. Ak nejaké peniaze ostanú, chce ich poslať na onkológiu alebo inak pomôcť pacientom v podobnej situácii.

Liek čaká v lekárni

Stanislava už má prvú dávku lieku pripravenú. Ide o liečivo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Silné ženy

Zdravotníctvo

Zuzana Dolinková

Slovensko

Teraz najčítanejšie