Denník N

Bývalý minister obrany Naď: Slovensko už pre Fica vynechávajú z uzavretých skupín v NATO a EÚ

Jaroslav Naď. Foto N - Tomáš Benedikovič
Jaroslav Naď. Foto N – Tomáš Benedikovič

Bývalý minister obrany Jaroslav Naď, ktorý je predsedom Demokratov, hovorí o tom, ako sa za Roberta Fica zmenila naša zahraničná politika a aké to má dôsledky.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Jaroslav Naď je dnes poradcom českej ministerky obrany Jany Černochovej.

V rozhovore s ním sa dočítate:

  • že vzťahy Slovenska s Českom sú na úrovni z čias Vladimíra Mečiara;
  • že Roberta Fica najskôr do Paríža nepozvali;
  • ako je to s možnosťou, že by slovenskí vojaci mohli ísť bojovať na Ukrajinu;
  • čo a v akom počte robili naši vojaci na Ukrajine už počas ruskej invázie.

Je reálne, že by vojaci z krajín NATO išli bojovať na Ukrajinu, alebo o tomto premiér Robert Fico preháňa?

Fico klame, tak ako klamal pred rokom, keď povedal, že naši vojaci sú mobilizovaní a budú vytrhávaní z náručí matiek a diev zo Slovenska a pôjdu bojovať do Kyjiva. Rok sa s rokom stretol a Fico vytvoril znova tú istú tému a chce ňou prekryť prijímanie novely Trestného zákona či odchod firmy Bosch zo Slovenska. Jednoducho, nie je to reálne. Zároveň platí, že každá krajina má suverénne nastavené pravidlá vysielania svojich vojakov do zahraničia, a keď sa niektorá suverénne rozhodne, že vyšle vojakov kamkoľvek do akýchkoľvek operácií vrátane Ukrajiny, je to jej rozhodnutie a nesúvisí ani s NATO, ani s Európskou úniou.

Máme to dokonca aj v ústave, že vojakov vysiela do zahraničia parlament na návrh vlády. To by musel navrhnúť Robert Fico.

Štandardne to majú štáty v ústave a zároveň tomu predchádza požiadavka štátu, kam by mali vojaci ísť. A ja nevidím žiadnu požiadavku Ukrajiny na to, aby sme tam posielali vojakov. Naopak, čítal som vyjadrenie generálneho tajomníka NATO aj švédskeho premiéra, ktorý povedal, že Ukrajina o to vôbec nežiada.

Pokiaľ niektoré krajiny majú takéto zámery, ktoré to sú? A prípadne aké jednotky by mali záujem na Ukrajinu poslať? Mohlo by ísť len o nejaké obslužné jednotky alebo inštruktorov, ktorí sa nebudú zúčastňovať na bojoch?

Počas celého konfliktu, ale aj pred ním a aj počas neho tam pôsobia vojaci z rôznych krajín. Ide o desiatky ľudí a sú to najmä takzvaní „výcvikári“. Na špecializovaných výcvikových základniach učia Ukrajincov bojovať, aby sa mohli brániť. Potom sú tam odborníci z niektorých krajín, ktorí majú na starosti logistiku dodávania munície a zbraňových systémov. Sú tam odborníci na spravodajstvo. Dokonca aj naši vojaci tam

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Robert Fico

Smer

Slovensko

Teraz najčítanejšie