Denník N

Salutoval, poučoval novinárku a vybral sa za Zemanom. Čo robil Fico na samite V4

Foto - TASR
Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V Prahe rokovali premiéri krajín V4. Prvý samit zvolaný premiérom predsedajúceho Česka Petrom Fialom sa konal v napätej atmosfére, ktorú vyvolali výroky predsedu vlády Slovenska Roberta Fica. Ten pri príležitosti druhého výročia ruskej agresie proti Ukrajine zverejnil prejav, ktorý kopíroval oficiálnu kremeľskú propagandu.

Všetci štyria predsedovia vlád sa však pokúsili udržať skupinu V4 funkčnú. Rozdielne pohľady na vojnu na Ukrajine napriek tomu samit poznamenali.

Rokovanie premiérov sa oproti pôvodným predpokladom natiahlo asi o štyridsaťpäť minút. Petr Fiala po ňom oznámil, že štvorica celý čas rokovala sama za zatvorenými dverami.

Nedošlo tak na pôvodne plánovanú druhú časť samitu, počas ktorej sa mali k premiérom pridať členovia ich delegácií.

Petr Fiala, Robert Fico, Viktor Orbán a Donald Tusk tak mali dlhšiu možnosť pokúsiť sa nájsť aspoň základnú zhodu v kľúčovej otázke – v postoji k vojne na Ukrajine.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Tusk

Petr Fiala

Robert Fico

Viktor Orbán

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie