Denník N

Newsfilter: Fico sa už aj v zahraničí správa ako doma na Súmračnej

Foto – Deník N/Ludvík Hradilek
Foto – Deník N/Ludvík Hradilek

1. Štyri pozorovania z Ficovej cesty do Prahy. 2. Slovensko dráždi rozpočtového hada bosou nohou. 3. Pellegrini sa chce premlčať do Prezidentského paláca – je to racionálne, ale zbabelé.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Štyri pozorovania z Ficovej cesty do Prahy

Robert Fico bol v utorok v Prahe na rokovaní krajín V4. Stretnutie premiérov sa uskutočnilo v čase, keď poľský a český predseda vlády ani neskúšali skrývať svoje zdesenie z toho, čo Fico natáral na výročie prepadnutia Ukrajiny.

Slovenský premiér cez víkend odmietol „démonizovať“ Vladimira Putina a de facto z vojny obviňoval Západ. Okrem toho neskôr teatrálne oznámil, že nedovolí zapojenie slovenských vojakov do vojny, aj keby ho to malo stáť funkciu premiéra.

Po pondelkovom samite v Paríži potom nadobudol pocit, že môže nadávať do hlupákov každému, kto tvrdil, že straší a klame, pretože francúzsky prezident Emmanuel Macron pripustil možnosť rozmiestnenia vojakov niektorých krajín na Ukrajine.

Lenže Fico naozaj straší a klame, lebo jediný, kto o vyslaní slovenských vojakov kamkoľvek môže rozhodnúť, je on sám. Macronovo vyhlásenie je však naozaj prekvapujúce a v tejto veci mal Fico pravdu – Macron naozaj hovoril o možnosti poslať bilaterálne na Ukrajinu vojakov. Jeho minister obrany v utorok spresnil, že by mohlo ísť o odmínovanie či kybernetickú bezpečnosť.

V tejto atmosfére sa uskutočnilo rokovanie predsedov vlád v Prahe, konkrétne hostiteľa Petra Fialu, poľského premiéra Donalda Tuska, maďarského Viktora Orbána a Roberta Fica. Z viacerých dôvodov ide o veľmi poučnú skúsenosť. Najskôr ich pomenujeme, potom rozoberieme:

  1. Fico sa už vôbec nehanbí.
  2. Ukázal, akú RTVS chce mať.
  3. Hovorí o mieri, ale nedokáže povedať, ako by mal vyzerať.
  4. Na V4 mu nezáleží, miluje len Orbána.

1. Fico sa už vôbec nehanbí. Ide len o epizódu, ale má výpovednú hodnotu. Keď predseda vlády dorazil na miesto rokovania, čakali ho

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Tusk

Ivan Korčok

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Peter Pellegrini

Petr Fiala

Prezidentské voľby 2024

Robert Fico

Rozpočet a dlh

Viktor Orbán

Komentáre

Teraz najčítanejšie