Denník N

Talenty za miliardu zatiaľ zlyhávajú. S takouto Chelsea by nič špeciálne nespravil ani Guardiola, myslí si bývalý hráč

Vpravo - stredopoliar Chelsea Conor Gallagher oslavuje svoj prvý gól v zápase 24. kola anglickej Premier League vo futbale Crystal Palace - FC Chelsea (1:3) v Londýne 12. februára 2024. Foto - TASR/AP
Vpravo – stredopoliar Chelsea Conor Gallagher oslavuje svoj prvý gól v zápase 24. kola anglickej Premier League vo futbale Crystal Palace – FC Chelsea (1:3) v Londýne 12. februára 2024. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Chelsea cez víkend siahala po trofeji, keď s Liverpoolom bojovala o víťazstvo vo finále Carabao Cupu. Hlavička Virgila van Dijka v závere predĺženia však znamenala, že jej sen sa rozplynul. A aj keď sa tím zlepšuje, tlak na manažéra Mauricia Pochettina sa zvyšuje.

„Cítime sklamanie. Toto je Chelsea, takže to je o víťazstvách,“ povedal na utorkovej tlačovej konferencii.

V stredu večer ho čaká súboj s Leedsom United v piatom kole FA Cupu, súťaži, ktorá teraz znamená poslednú šancu na trofej v aktuálnej sezóne. V Premier League je totiž aktuálne až na jedenástej priečke, pričom na vedúci Liverpool stráca priepastných 25 bodov.

Klub s veľkými ambíciami, ktorý ešte nedávno pravidelne bojoval o titul, sa momentálne znova pohybuje v strede tabuľky. V minulom ročníku skončil ešte o jedno miesto nižšie.

A to napriek tomu, že Chelsea má v porovnaní s érou predchádzajúceho majiteľa Romana Abramoviča dramaticky obmenený káder. Vlastníci na čele s americkým miliardárom Toddom Boehlym investovali do mužstva takmer miliardu libier, ale aktuálne vyzerá paradoxne slabšie ako predtým.

Práve o tom sa teraz v anglickom futbale znova vášnivo diskutuje. Najmä po tom, ako legendárny obranca Manchestru United Gary Neville nazval mladých hráčov Chelsea prívlastkom „billion pound blue bottlejobs“ (vo voľnom preklade „hráči v modrom za miliardu libier, ktorí všetko zbabrú“).

Liverpool totiž nastúpil do finále v situácii, keď mu chýbalo jedenásť hráčov prvého tímu a musel sa najmä pri striedaniach spoliehať na neskúsených mladíkov z klubovej akadémie. Ako poukázal novinár Daniel Storey, Liverpool použil vo finále siedmich hráčov vo veku 23 rokov a menej, pričom Chelsea o jedného viac. Ich cena však bola diametrálne odlišná. Zatiaľ čo Liverpool za nich zaplatil 38 miliónov libier, Chelsea až 390 miliónov. Napriek tomu napokon zvíťazil Liverpool.

Absolútny strach

Keď Boehly a spol. prebrali Chelsea pred necelými dvoma rokmi, rozhodli sa ju prebudovať od úplných základov. Výmena hráčov je, samozrejme, tým najviditeľnejším rozdielom. Chelsea sa pri nákupoch zamerala na mladé talenty, z ktorých niektorí predtým ani nehrali v top európskych ligách, a zaviazala si ich v niektorých prípadoch aj na 7- či 8-ročné kontrakty. Práve to viedlo FIFA k tomu, aby zaviedla nové pravidlo, podľa ktorého mohli hráči podpísať zmluvu na maximálne päť rokov.

Stratégiou Chelsea údajne bolo, aby mala silné mužstvo v dobe, keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Premier League

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie