Denník N

Žilina volala aj do Bayernu, ale zachovala sa inak ako veľkokluby. Tri slová Denisa Vavra rezonovali v jej šatni

Fanúšikovia MŠK Žilina. Foto – TASR/Daniel Stehlík
Fanúšikovia MŠK Žilina. Foto – TASR/Daniel Stehlík

Tréner Kodane vyzdvihol troch mladíkov MŠK Žilina.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Predstavte si futbalové veľkokluby ako Borussia Dortmund, Inter Miláno či RB Salzburg.

Rozdiel medzi slovenským a špičkovým medzinárodným futbalom je natoľko priepastný, že v posledných rokoch na seniorskej úrovni ani neprišlo k takejto konfrontácii.

Slovan Bratislava sa ako majster krajiny márne snaží prebojovať do Ligy majstrov alebo aspoň Európskej ligy. Naposledy dvakrát nestačil na rakúsky Sturm Graz v Konferenčnej lige.

Na juniorskej úrovni má však slovenský futbal úplne iné renomé.

Akadémia Žiliny, teda hráči do 19 rokov, Dortmund či Inter dokonca zdolala. A druhýkrát za posledné tri sezóny sa dostali do osemfinále mládežníckej Ligy majstrov.

Slovenský a zároveň vlastný rekord spred dvoch rokov síce opäť nepokorili, ale boli k tomu veľmi blízko. V zápase s FC Kodaň dominovali, prestrieľali favorita 21:3, mali 10 rohov, no strelili iba jediný gól.

Po remíze 1:1 smolne prehrali na pokutové kopy. Rovnako ako pred dvomi rokmi proti Salzburgu.

Zápas sledovalo priamo na štadióne 10 785 divákov. Ešte o 334 viac ako naposledy, začiatkom mesiaca, duel s Dortmundom.

V texte sa dočítate:

  • ako mesto (ne)žilo futbalom;
  • čo Žilinčanom povedali v Bayerne Mníchov;
  • v čom je ich výhoda oproti veľkoklubom;
  • ako sa do zápasu zapojil reprezentant Denis Vavro.

Vavrovi ukážeme

Špecifický zápas zažil na diaľku slovenský reprezentant Denis Vavro. Odchovanec žilinskej akadémie je dnes hráčom Kodane.

Pred zápasom bol zahnaný do kúta otázkou redaktora RTVS, komu bude fandiť. Vavro si nevymýšľal diplomatické prejavy a odpovedal, ako zvykne: úprimne.

Reagoval aj na niektoré názory slovenských fanúšikov. „Pozrel som si komentáre na žilinskej stránke a každý odsudzuje Kodaň,“ divil sa.

„Ale Kodaň vyhrala skupinu Ligy majstrov, porazila Manchester United, Bayern Mníchov aj Galatasaray. Minulý rok vyhrala s Dortmundom,“ menoval nedávne úspechy dorastu svojho zamestnávateľa.

„Myslím si, že to bude výborný zápas, a budem fandiť Kodani,“ dodal na záver Vavro.

Poslednými tromi slovami si pohneval priaznivcov Žiliny. Tí považovali jeho vyjadrenie za neúctu. Video kolovalo aj medzi žilinskými mladíkmi.

Na otázku však neexistovala správna odpoveď. Pri opačnej by si pohneval klub, kde hráva momentálne. Tréner mladíkov Kodane Morten Bisgaard prezradil, že Vavro po zápase písal kapitánovi jeho tímu a zablahoželal k postupu.

Vavrovi sme sa pred zápasom ozvali a povedal nám, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Liga majstrov

Žilina

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie