Denník N

Liberálna demokracia sa v strednej Európe rúca šokujúco rýchlo

Autoritári pestujú poľsko-maďarskú a česko-slovenskú vzájomnosť, kým demokrati sú hanebne rozdrobení.

Autor je editorom týždenníka Respekt,
predseda redakčnej rady Denníka N

V Poľsku sa ešte v sobotu slobodne demonštrovalo za demokraciu, ale v Maďarsku už bol minulý týždeň opozičný politik zbavený svojich práv – snažil sa podať na úrade podnet na vypísanie referenda, ale bol obkľúčený partiou holohlavých svalovcov, ktorí ho k priehradke nepustili. Zabránili mu v uplatnení demokratického práva a ja si preto osobujem právo na názor, že holohlaví konali na príkaz Viktora Orbána. (Išlo o referendum na tému zrušenia zákazu nedeľného predaja, ktoré by bolo pre Orbána nepríjemnou výzvou, pretože on tento nepopulárny zákaz presadil. Tu je link na krátke video s anglickými titulkami, z ktorého všetko zľahka pochopíte.)

Poľská vláda však vďaka Orbánovi-učiteľovi tú maďarskú doháňa míľovými krokmi. Za tri mesiace stihla oslabiť liberálnu demokraciu účinnejšie než Orbán za tri roky.

Slovenská vláda tiež nezaháľa, premiér Robert Fico nedávno porušil daňové tajomstvo a použil policajnú mašinériu proti jednému zo svojich protivníkov. V týchto súvislostiach mi vôbec nepripadá vtipné, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Viac čítania od Martina Šimečku? Skúste knihu Medzi Slovákmi

zobraziť

Teraz najčítanejšie