Denník N

Netflixový Jeden deň sa vydaril viac ako film s Anne Hathawayovou. Čo však odkazuje terajším dvadsiatnikom?

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Recenzia obsahuje spoilery.

Herečka Ambika Mod prvýkrát čítala román Jeden deň (One Day) od Davida Nichollsa, keď mala trinásť rokov. „Je to moja obľúbená kniha, preto som najskôr odmietla konkurz na stvárnenie Emmy. Myslela som si, že sa na to nehodím,“ povedala pre Guardian.

V čase ponuky mal navyše premiéru seriál Toto bude bolieť (This Is Going to Hurt) z medicínskeho prostredia, v ktorom hrá začínajúcu lekárku. Spôsob, akým dovtedy komediantka zvládla aj tie najnáročnejšie dramatické scény, vyvolal pozitívne reakcie medzi divákmi aj kritikmi. Pre Ambiku však išlo v konečnom dôsledku o hektické obdobie, a tak potrebovala menšiu pauzu.

Asi o mesiac podľa vlastných slov zrazu precitla v posteli a uvedomila si, akú príležitosť zahodila. Hneď ráno volala svojmu agentovi, aby sa na konkurz predsa len dostala.

Čím dlhšie celý proces trval, tým viac danú rolu chcela.

To isté sa možno dá povedať aj o dvojici Emma a Dexter. Spoznajú sa v roku 1988 na univerzitných promóciách. Zabávajú sa celý večer, až skončia u Emmy doma, no napokon sa spolu nevyspia. Ráno sa cítia obaja trochu trápne, ale s humorom sa cez to prenesú a poobede sa vyšplhajú na nečinnú sopku Arthur’s Seat v Edinburghu. Dexter si spomenie, že je 15. júl, teda v Británii deň svätého Swithina. S menom anglosaského biskupa sa viaže pranostika ako u nás s Medardom.

Dážď však ešte na začiatku netflixovej adaptácie nezohráva rolu, dôležitý je samotný dátum. Každá zo štrnástich epizód totiž zachytáva život dvojice v daný letný deň. Sledujeme, ako sa z Emmy stáva čašníčka, učiteľka, spisovateľka. Dexter získava slávu a peniaze, no stráca matku. Niekedy hlavné postavy strácajú aj seba navzájom. No žiadna hádka nie je definitívna, pretože príťažlivosť ich pováh nevymizne ani po rokoch.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Mladí

Seriály

Tipy na filmy a seriály

Vzťahy

Životy žien

Kultúra, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie