Denník N

Aktivista z Floridy: Niektorí mladí podporujú marihuanu, právo na interrupcie, no aj tak budú voliť Trumpa

Juan Ardila, riaditeľ americkej mimovládky People Power for Florida. Foto - Pavol Štrba/Denník N
Juan Ardila, riaditeľ americkej mimovládky People Power for Florida. Foto – Pavol Štrba/Denník N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Stretávame sa v jeho rozsiahlej kancelárii v Orlande, ktorá skôr pripomína co-workingové centrum. Okolo nás behá dvojica malých psov, v miestnosti oproti zase pražia čerstvú kávu.

Dvadsiatnik Juan Ardila na Floride už niekoľko rokov vedie organizáciu People Power for Florida (Ľudová sila pre Floridu), ktorá sa snaží motivovať mladých ľudí, aby išli voliť. Nehľadajú ich len na sociálnych sieťach, ale prihovárajú sa im aj na koncertoch či v baroch v snahe presvedčiť ich, aby sa zaregistrovali a išli voliť.

Každý obyvateľ Floridy sa musí pred voľbami registrovať a vyplniť špeciálny formulár, čo Ardila považuje za hlavnú prekážku väčšej účasti mladých voličov.

„Mladí nám hovoria: prečo sa máme zúčastňovať na niečom, čo aj tak nezmení náš život? Vládne medzi nimi apatia a bezmocnosť,“ hovorí mladý Floriďan v rozhovore pre Denník N.

Florida môže opäť patriť k rozhodujúcim štátom počas novembrových prezidentských volieb. Aká je dnes atmosféra medzi mladými voličmi? 

Je medzi nimi skôr veľká apatia. Neviem, či je to nevyhnutne nezáujem, mladí ľudia vedia, kto je Donald Trump a Joe Biden. Politika je v Spojených štátoch všeobecne pomerne ostro sledovaná. Ale mnoho mladých ľudí má pocit, že politika sa ich netýka. Majú pocit, že demokrati ani republikáni neriešia otázky, ktoré ich zaujímajú, a vlastne je jedno, ktorá strana bude vládnuť. Hovoria nám: prečo sa máme zúčastniť na niečom, čo aj tak nezmení náš život? Vládne medzi nimi apatia a bezmocnosť. Politiku považujú za veľký moloch, ktorý sa nehýbe.

Rozmýšľajú síce o budúcom americkom prezidentovi, ale lokálne voľby do floridského zastupiteľstva (republikáni v ňom majú takzvanú superväčšinu – pozn. red.) ich až tak nezaujímajú, hoci práve tie budú mať najväčší vplyv na ich bezprostredný život.

Ste nestranícka organizácia, nemôžete teda nadŕžať ani republikánom, ani demokratom. Keď sa však s mladými ľuďmi rozprávate, na koho strane skôr stoja?

Mladí ľudia v drvivej väčšine podporujú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Americké voľby 2024

Donald Trump

Joe Biden

Svet

Teraz najčítanejšie