Denník N

Podstatou vládnej koalície je surovosť. A chce ňou nakaziť všetkých

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Za posledné štvrťstoročie si slovenská spoločnosť vypestovala novú citlivosť, o ktorej vládna koalícia nič nevie, preto môže naraziť na odpor.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pamätám si časy, keď na Slovensku vládla diktatúra a spoločnosť bola nasiaknutá ľahostajnosťou, ktorá obsahovala aj istú hrubosť vo vzájomných vzťahoch. Moc bola surová a túto surovosť prenášala na celú spoločnosť. Ľudia si však zvykli a zabudli, že život môže byť lepší.

Je to večná otázka: ľudia vedia, že tyrania je zlá, prečo jej napriek tomu stále znovu bez odporu podliehajú? Jednou z príčin je naša schopnosť prispôsobovať sa zlu – ak prichádza postupne.

Experiment neurovedkyne Tali Sharotovej ukázal, že dobrovoľníci, ktorí mali za peniaze oklamať druhého človeka a spôsobiť mu škodu, sa spočiatku zdráhali, ale postupne boli schopní čoraz väčších lží (za čoraz väčšie sumy) a ich mozog po čase prestal vysielať negatívne signály.

Na túto schopnosť otupieť voči zlu sa spolieha súčasná vláda. Robí však chybu, že ho presadzuje príliš rýchlo a ľuďom nedáva dosť času si naň privyknúť.

Nemám ilúzie o tom, že by voliči vládnej koalície vyšli do ulíc brániť demokraciu. Ale vláda sa správa tak surovo, že môže nevedomky zatlačiť na spoločenský nerv, o ktorom ani netuší, že existuje a s demokraciou priamo nesúvisí. A vtedy prekvapená narazí na odpor.

Zjavne napríklad netušila, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Komentáre

Teraz najčítanejšie