Denník N

Vývoj bojov (734. deň): Ako Rusi uvažujú o jadrových zbraniach a ako sa ukrajinská armáda svojimi akciami priblížila k ich použitiu

Vojaci v čase odpočinku. Foto - 56. brigáda ukrajinskej armády
Vojaci v čase odpočinku. Foto – 56. brigáda ukrajinskej armády

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Koľko ponoriek, krížnikov a letísk by musel nepriateľ zničiť, aby Putin vytiahol jadrový kufrík.
  • Najhoršie je pri Avdijivke a Bachmute, pri Robotynom zatiaľ nemajú Rusi úspechy.
  • Šojgu – dobyli sme Krynky. Ruskí vojaci v Krynkách – Ukrajinci postupujú.
  • Mapa dňa – Krynky.
  • Videá dňa – 70-ročný Oleg Orlov ide do väzenia; simultánny výbuch ruskej techniky; mobilný tím zostrelil Šáhid.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za utorok 27. februára. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Koľko ponoriek, krížnikov a letísk by musel nepriateľ zničiť, aby Putin vytiahol jadrový kufrík. Na začiatku ruskej invázie na Ukrajinu dlho zohrávala dôležitú úlohu pri rozhodovaní demokratických krajín hrozba použitia taktických jadrových zbraní. Obavy, že Putin eskaluje vojnu na jadrovú, prispeli k pomalému rozbehu dodávok moderných zbraní brániacej sa krajine.

Keď sa spomenú jadrové zbrane, automaticky sa vyjaví predstava apokalypsy, počas ktorej z povrchu Zeme miznú celé mestá, štáty a napokon aj civilizácia. Ich sila je však rôzna a zďaleka nie všetky majú také ničivé účinky.

Taktické jadrové zbrane nenosia medzikontinentálne balistické rakety, ale dajú sa umiestňovať do zbraní, ktoré sa bežne používajú aj v tejto vojne – napríklad do ruských striel s plochou dráhou letu. Inokedy majú podobu leteckých bômb a niektoré dokážu vystreľovať aj ťažké húfnice.

Denník Financial Times v stredu zverejnil článok opierajúci sa o tajné dokumenty z rokov 2008 až 2014. Sú teda staré desať rokov a viac. Je ich 29 a poodhaľujú, ako o použití týchto zbraní v tom čase uvažovala ruská armáda a jej politickí lídri.

Každý štát, ktorý vlastní jadrové zbrane, má totiž vypracovanú stratégiu ich použitia od odstrašenia po totálnu jadrovú vojnu. Skúmané dokumenty sa minimálne v jednom prípade opierajú aj o ruskú simuláciu vojny s Čínou (v cvičení sa používali názvy Sever a Juh), ale ak sa medzičasom zásadne nezmenili, tak sa rovnako týkajú akéhokoľvek vojenského konfliktu veľkého rozsahu, akým je aj invázia na Ukrajinu.

Čo by teda Ukrajina musela urobiť, aby Rusi použili taktické jadrové zbrane a neporušili pri tom vlastné plány? Podmienky sa pohybujú od všeobecných po veľmi konkrétne.

Narušenie územnej celistvosti Ruska a pozemná invázia. Na základe spomínaného cvičenia by prišiel rad na jadrové zbrane, keby Juh (Čína) po počiatočnom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie