Denník N

Ivan Korčok: Mladí chcú mať odstup od Slovenska pre katastrofálnu politickú kultúru

Foto - Ludvík Hradilek/Deník N
Foto – Ludvík Hradilek/Deník N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

S Robertom Ficom nekomunikujeme, hovorí kandidát na slovenského prezidenta Ivan Korčok v rozhovore pre český Deník N.

Ak by sa však stal prezidentom, s vládou by spolupracoval. Vraví, že ak by sa koalícia rozhýbala k nepopulárnym, ale potrebným opatreniam, by bol ochotný ich občanom vysvetľovať.

Korčok ďalej rozpráva, ako chce docieliť, aby slovenské talenty nebudovali Českú republiku, v čom sa líši od Zuzany Čaputovej alebo prečo nebude otvárať otázku manželstiev pre gejov a lesby. Rozhovor sme nahrávali 22. februára.

O rozhovor sme požiadali oboch najsilnejších kandidátov. Peter Pellegrini pozvanie prostredníctvom svojej hovorkyne odmietol.

Jednou z právomocí slovenského prezidenta je, že podáva správu o stave krajiny. Akú správu o stave Slovenska by ste mi dnes podali?

Určite pravdivú. Mojím cieľom je hovoriť čo najviac pravdu, pomenovávať veci také, aké sú. Myslím si, že sa to zo slovenskej politiky začalo vytrácať už pred dlhým časom. Zásadným rysom slovenskej politiky sú sľuby.

Politika sa zužuje na to, čo ti môžem dať a odovzdať. Takže by som vám povedal pravdu o stave Slovenskej republiky, ale takú, ktorá nás má motivovať, aby sme našu krajinu zmenili. A teraz sa môžeme rozprávať o tom, čo všetko treba zmeniť.

Tak mi tú pravdu o Slovensku povedzte.

Slovensko je úžasná krajina. A kandidujem práve preto, že ju takto vnímam a že ju mám rád. Ale pravda je aj taká, že Slovensko dnes v značnej miere – trochu pateticky povedané – stratilo dych. Viacerým krajinám, ktoré podľa mnohých ukazovateľov boli ešte donedávna za nami, sa už pozeráme na chrbát.

Ide napríklad o našich susedov v Poľsku alebo v Českej republike. Potrebujeme našu krajinu posunúť dopredu. Aby bola atraktívna a nedochádzalo k tomu, že slovenským talentom budujeme Českú republiku. Pretože je desaťtisíc Slovákov, ktorí tu – či už v Prahe, alebo v Brne – chodia do školy. Našu krajinu, ktorá je úžasná, potrebujeme začať opravovať.

Ak by ste boli prezidentom, čo urobíte pre to, aby sa Slováci a Slovenky po štúdiu alebo pracovných skúsenostiach vracali do svojej krajiny a Slovensko tak nestrácalo kvalitných ľudí?

S mladými ľuďmi sa stretávam veľmi často, veľmi intenzívne a mám od nich silnú odozvu. Od nich viem, že to, čo ich vedie k odchodu zo Slovenska, je rozdiel v kvalite vzdelávania. Sú to aj ďalšie parametre služby štátu, ktoré sa prejavujú v zdravotníctve, vo vzdelávaní, v možnostiach realizácie, vede, výskume… To je všetko, čo mladí ľudia zvažujú.

Ale viete, čo môžem urobiť ja? Zlepšiť to, čo mladých ľudí nesmierne demotivuje a mnohí z nich pre to nad Slovenskom lámu palicu. Zo psychického a mentálneho hľadiska si chcú od tejto krajiny udržať odstup pre katastrofálnu úroveň politickej kultúry. Veľa mladých ľudí na Slovensku mi to hovorí. Nechcú mať nič spoločné s krajinou, kde vidia, ako sa politik správa vo verejnom živote. Nesmierne ma to bolí.

Veľa mladých ľudí hovorí, že sa hanbia, keď niekto povie prezidentke Slovenskej republiky, že je krysa. Hanbia sa, keď niekto na oslavách Slovenského národného povstania povie „spasiba Rasija“ a že z východu nikdy neprišla vojna. Hanbia sa za to, že podpredseda Národnej rady vyvesí v kancelárii obrázok Che Guevaru.

Sú tu objektívne problémy a ja si nemyslím, že Slovensko je jedinou krajinou, ktorú ľudia opúšťajú, ale to, čo ma hnevá a zároveň motivuje, je stav politickej kultúry.

A čo konkrétne s tým urobíte?

Budem reprezentovať taký typ politiky, ktorá nebude mladých ľudí odrádzať od Slovenska.

To už predsa robí aj Zuzana Čaputová. 

Zuzana Čaputová to robí a tá misia vôbec nie je márna. Často počúvam, že sa jej nepodarilo ten priestor viac kultivovať. Takéto otázky som dostal aj tu v Českej republike. Ale to, že sa jej to nepodarilo, nie je vina Zuzany Čaputovej, pretože tie útoky neprišli od nej. Ona toho bola opakom a veľmi statočne znášala bahno, ktoré na ňu bolo vylievané.

Teraz je tu však iná otázka – či by sme to mali vzdať. Do prezidentského úradu môže nastúpiť niekto iný, kto reprezentuje opačný typ politiky, nech už vyzerá akokoľvek kultivovane. Ale on, kandidát a súčasný favorit volieb, je absolútnou súčasťou vulgarizácie slovenskej politiky, ktorá vyháňa mladých ľudí z našej krajiny.

Bojuje Slovensko práve teraz o právny štát?

Ja si myslím, že už to má tie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ivan Korčok

LGBTI+

Peter Pellegrini

Prezidentské voľby 2024

Robert Fico

Rozhovory

Zuzana Čaputová

Slovensko

Teraz najčítanejšie