Denník N

Richard Stanke: Slovensku akoby vyhovovalo žiť v korupcii

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Atmosféra v spoločnosti je už podobná ako za Vladimíra Mečiara, myslí si herec Richard Stanke. „Ľudia sa už boja aj hovoriť, keď nie sú medzi svojimi,“ vraví v rozhovore.

Robert Fico podľa neho používa strach a klamstvá, aby si udržal voličov. „Tým, že relativizovali pravdu, zasiali do spoločnosti strašné nebezpečenstvo a zlo. Omnoho viac môžu potom s ľuďmi manipulovať,“ povedal Stanke.

V rozhovore hovorí:

  • prečo nevystúpil na opozičných protestoch;
  • či v kultúre cíti strach;
  • ale aj to, akú inscenáciu by odporučil ministerke kultúry Martine Šimkovičovej.

Minulý týždeň ste vystúpili na spomienkovom zhromaždení k 6. výročiu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Ešte vidíte zmysel v účasti na protestoch?

Určite. Vždy sa treba nejakým spôsobom vymedziť voči neprávostiam, ktoré sa tu dejú. Aj keď ľudia môžu mať pocit, že to nemá zmysel, najhoršie je zostať ľahostajný a nechať to tak. Ľahostajnosť týmto ľuďom ukazuje, že si môžu dovoliť všetko.

Otec Jána Kuciaka na zhromaždení v Bratislave povedal, že z novely Trestného zákona mu vyplýva, že kto si dosť nakradne, môže sa vykúpiť a ešte mu aj veľa ostane. Pýtal sa, v akej krajine žijeme a kde je spravodlivosť. Vy ste stáli pod pódiom, ako ste sa vtedy cítili?

Pre mňa sú vystúpenia na protestoch vždy dosť ťažké. Je to emotívne. V deň, keď tam boli rodičia Jána a Martiny, to bolo ešte náročnejšie, lebo si človek premietne, že pred niekoľkými rokmi sme tam takisto stáli s istou nádejou, a vidíme, kam sa to zas vrátilo. Človek môže

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Ivan Korčok

Martina Šimkovičová

Peter Pellegrini

Rozhovory

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie