Denník N

Premlčacie lehoty za znásilnenie a vraždu sa neskrátia, koalícia znovu obmedzila rozpravu

Fotokoláž. Zdroj: Foto N, FB PS
Fotokoláž. Zdroj: Foto N, FB PS

Poslanci schválili návrh, aby sa premlčacie lehoty neskracovali a následne si odhlasovali, že najbližšie rokovanie bude až 16. apríla.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Premlčacie lehoty za násilné trestné činy sa nebudú skracovať. Poslanci parlamentu v zrýchlenom konaní upravili dĺžku premlčacích lehôt v prípade znásilnení či vrážd na pôvodných 20 rokov, hoci len pred troma týždňami ju koalícia v novele Trestného zákona znížila na 10 rokov.

Za zmenu, ktorá znamená zachovanie pôvodných premlčacích lehôt v prípade vrážd a znásilnení, zahlasovala nielen koalícia, ale aj opozícia – za bolo všetkých 136 prítomných poslancov.

Poslankyňa PS Beáta Jurík ponechanie 20-ročnej premlčacej lehoty označila za víťazstvo opozície aj všetkých žien, preživších a obetí trestných činov. Jurík spolu s ďalšími poslankyňami strany Luciou Plavákovou a Zuzanou Števulovou ešte pred vládnym návrhom na návrat k pôvodnej úprave podali na Úrade vlády podobný návrh, ktorým sa mali premlčacie lehoty zachovať.

Poslankyňa SaS a bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková v stredu v rozprave hovorila, že vláda si skráteným legislatívnym konaním na pozmenenie premlčacích lehôt k znásilneniam a vraždám priznala chybu.

Úpravu premlčacích lehôt pritom parlament riešil v situácii, keď schválená novela Trestného zákona stále nie je odovzdaná na ministerstve spravodlivosti a nevyšla v Zbierke zákonov. Zdržiava to predseda Národnej rady Peter Pellegrini, ktorému to v parlamente vyčítali viacerí opoziční poslanci.

Poslanci SaS Kolíková a Dostál upozorňovali na to, že sa ešte nestalo, aby sa v parlamente menil zákon, ktorý nemá

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boris Susko

Ficova vláda

Sexuálne zneužívanie

Slovensko

Teraz najčítanejšie