Denník N

Bod po bode vyvrátil ruské klamstvá. Poľský minister Sikorski virálny prejav napísal na kolene (profil týždňa)

Sikorski v USA. Foto - TASR/AP
Sikorski v USA. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Veci niekedy treba pomenovať také, aké sú. Takto komentoval poľský minister zahraničia Radek Sikorski svoj minulotýždňový prejav na pôde OSN, ktorý zožal veľa slávy v zahraničných médiách a stal sa virálnym na sociálnych sieťach. Napríklad britský historik Timothy Garton Ash o ňom povedal, že sa naň bude dlho spomínať, a švédsky expremiér Carl Bildt, že sa stane „klasikou“.

Komentátor denníka Gazeta Wyborcza Bartosz Wieliński to nazval doteraz jedným z „najväčších úspechov novej vlády“. Poľsko sa podľa neho vrátilo na medzinárodnú scénu ako „vážny hráč“.

Nešlo pritom o jediné silné vyjadrenie, ktoré dal Sikorski počas svojej prebiehajúcej návštevy USA. Zaujal až tak, že poľskí komentátori píšu o prerode dlhoročného diplomata, ktorému jeho otvorenosť v minulosti priniesla viaceré problémy.

Odpoveď na ruské lži

Sikorski vraví, že prejav „napísal na kolene“ pred vystúpením. Reagoval ním na slová ruského veľvyslanca v OSN Vasilija Nebenziu.

Vecne, stručne a s argumentami vyvracal bod po bode ruské tvrdenia, ktorými sa už dva roky ruskí diplomati snažia obhájiť inváziu na Ukrajinu. Niežeby to nikto iný neskúšal, no Sikorski okrem jasného odkazu ideálne trafil aj miesto (Bezpečnostná rada OSN) a čas (dva roky od invázie).

„Veľvyslanec Nebenzia označil Kyjiv za klienta Západu. V skutočnosti Kyjiv

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Profil týždňa

Svet

Teraz najčítanejšie