Denník N

Mŕtveho Navaľného sa boja ešte viac ako živého. Medzi rodinou a Kremľom prebieha boj o hrob

Zhromaždenie na počesť zosnulého ruského opozičného lídra v Ríme. Foto - TASR/AP
Zhromaždenie na počesť zosnulého ruského opozičného lídra v Ríme. Foto – TASR/AP

Navaľného piatkový pohreb sa môže stať protestom proti Putinovmu režimu. Spolupracovníkom opozičného lídra a rodine sa podarilo nájsť aj odvážneho popa, ktorý odslúži bohoslužbu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Matka opozičného predáka Alexeja Navaľného nakoniec vybojovala na úradoch telo svojho syna – doslova ho vytiahla z márnice v Salecharde a svojou neústupčivosťou dotlačila dokonca aj ruské tajné služby k čiastočnej kapitulácii.

To však neznamená jej konečné víťazstvo.

Pred rodinou a Navaľného tímom stojí zásadná úloha: usporiadať taký pohreb, aký by si Alexej Navaľnyj prial.

Hovorkyňa zosnulého politika Kira Jarmyš oznámila, že sa s ním bude možné rozlúčiť v piatok. Ako v moskovskom Chráme ikony Matky Božej, kde bude pohreb o 14. hodine miestneho času, tak aj na Borisovskom cintoríne na juhu Moskvy, kde bude telo uložené do hrobu. Neďaleko odtiaľ politik žil, kým ho neuväznili.

Kto sa chce pohrebu zúčastniť, má vraj prísť naozaj včas. Situácia sa totiž môže vyvíjať nepredvídateľne. Policajti boli na mieste už v stredu.

Či všetko prebehne podľa predstáv rodiny, Navaľného tímu a nakoniec aj jeho samotného, ​​nie je isté. Zorganizovať dôstojný pohreb najvýraznejšieho kritika Putinovho Kremľa je totiž ťažká úloha.

A to hneď z niekoľkých

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Alexej Navaľnyj

Vladimir Putin

Svet

Teraz najčítanejšie