Denník N

Ruský ideológ Dugin by vzal do Putinovej únie aj Slovensko a Rakúsko

Alexander Dugin. kulturverk.com
Alexander Dugin. kulturverk.com

Sú to absolútne fantazmagórie, komentuje Duginove vyhlásenia sociológ Mesežnikov. Dugin je podľa neho typickým predstaviteľom ruského fašizmu.

Zatiaľ je to projekt, ktorý funguje skôr na papieri ako v skutočnosti. S Eurázijskou úniou, projektom ruského prezidenta Vladimira Putina, má však radikálne pravicový ruský ideológ Aleksandr Dugin veľké plány.

V rozhovore pre maďarský ultrapravicový server alfahir.hu tvrdí, že čas národných štátov sa končí a prichádza éra veľkých ríší. Jednou je podľa neho impérium americké a jeho protiváhou má byť eurázijská ríša, ktorej je ideológom.

Slovensko v Duginovom klube

„V krajinách takzvanej nárazníkovej zóny medzi Európou a Euráziou musíte vytvoriť spoločnú územnú jednotku, povedzme Veľkú Východnú Európu, v ktorej rámci by sa Eurázia rozšírila na časť európskeho územia,“ cituje v českom preklade z rozhovoru český server Britské listy.

Súčasťou štandardizovaného impéria by sa podľa Dugina stali Maďarsko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko a možno Volyň a Rakúsko.

„Tým by sa zjednotili všetci Maďari na rovnakom území a situácia by sa vrátila do doby pred Trianonskou zmluvou. Zjednotiť Maďarov v rámci jednotného štátu nebude možné, pretože existencia národných štátov v budúcnosti nebude možná,“ povedal podľa českého serveru Dugin.

Fantazmagórie fašistu

„Sú to absolútne fantazmagórie a ukazujú, ako neadekvátne vníma realitu,“ hovorí o Duginových vyhláseniach prezident slovenského Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov.

Predstava, že by sa Slovensko či Rakúsko a Maďarsko mali stať súčasťou Eurázijskej únie, ktorá zatiaľ ani len poriadne nefunguje, je podľa slovenského sociológa absolútne nereálna.

„Na druhej strane vidno, že Dugin starostlivo sleduje, kde v Európe sa nachádzajú medzi lídrami kritici Európskej únie, protiruských sankcií a snaží sa to využiť v prospech propagovania svojej ideológie,“ povedal Mesežnikov pre Denník N.

Slovenská diplomacia bola podľa EU Observer minulý týždeň v klube krajín (spolu s Maďarskom a Rakúskom), ktoré sa snažili zjemniť kritiku Moskvy za jej podporu proruských separatistov na východe Ukrajiny po masakre v ukrajinskom prístave Mariupoľ, kde zomrelo 30 ľudí po ostreľovaní Gradmi.

Dugina podľa neho bez pochybností možno zaradiť medzi najextrémnejšiu pravicu súčasnosti. „Nielen, že má blízko k fašizmu, ale on sa k nemu aj sám hlási. Ale ani keby to nedeklaroval, jeho činy a vystupovanie to jasne ukazujú. Je to typický predstaviteľ ruského fašizmu,“ dodáva Mesežnikov.

Napriek tomu, že podľa neho nemá priamy vplyv na Kremeľ, ako prednášajúci profesor politológie a filozofie na ruských univerzitách Dugin ovplyvňoval formovanie ruskej zahraničnej politiky a výraznou mierou zasahuje do ruskej debaty medzi prívržencami ruského expanzionizmu. Stál za Putinovou politikou anexie Krymu a tlačí Kremeľ do priamej vojenskej invázie Ruska na východe Ukrajiny.

Ruský kôň Syriza

Dugin má okrem radikálne pravicových strán, akou je maďarský extrémistický a antisemitský Jobbik, blízko aj k ultraľavicovej Syrize, ktorá koncom januára vyhrala grécke voľby a hneď v prvých dňoch začala spochybňovať európske sankcie proti Rusku.

Na sociálnych sieťach sa napríklad objavila fotografia Dugina s novým gréckym ministrom zahraničia Nikosom Kotziasom. Ten ho podľa rádia Slobodná Európa ešte ako profesor na gréckej univerzite v Piraeus pozval prednášať na tému medzinárodná politika a eurazianistické vízie.

„To jasne svedčí o pravom charaktere strany, ktorá sa hlási k antifašizmu. Zároveň to ukazuje na to, že extrémisti sa radi spájajú bez ohľadu na to, či sú napravo alebo naľavo,“ dodáva Mesežnikov.

Svet

Teraz najčítanejšie