Denník N

Nebude jasné, kto ju riadi, reaguje opozícia na nový štatút SIS. Pavol Gašpar môže mať problém aj s previerkou

Pavol Gašpar. Foto - TASR
Pavol Gašpar. Foto – TASR

Vláda schválila zmenu štatútu v utajenom režime ešte minulý týždeň. Opozícia sa snaží o jeho odtajnenie, zatiaľ neuspela. Denník SME medzičasom informoval, že Pavla Gašpara, ktorého chce za riaditeľa SIS vláda, vyšetrovali v súvislosti s úplatkom.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Opozičným poslancom vyšiel druhý pokus, aby na parlamentnom Výbore na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) diskutovali o novom štatúte, ktorý vláda minulý týždeň schválila v utajenom režime. Ten má zabezpečiť, aby SIS mohol viesť súčasný štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Pavol Gašpar.

Štatút je utajený, a tak ani opozícia nemôže presne hovoriť, ako chcú Smer, Hlas a SNS zabezpečiť dosadenie Pavla Gašpara do vedenia tajnej služby.

Zároveň to znamená, že verejnosť sa nedozvie, kto v skutočnosti povedie tajnú službu a či to skutočne bude Pavol Gašpar, ktorého vymenovanie za riaditeľa navrhla vláda už pred dvomi týždňami.

Prezidentka Zuzana Čaputová však odkázala, že sa s týmto rozhodnutím nebude ponáhľať a možno ho prenechá svojmu nástupcovi.

Reakciou bola zmena štatútu, čo je aj podľa opozičných poslancov dôkazom, že ide o účelovú zmenu.

V súčasnosti je vedením tajnej služby poverený námestník riaditeľa Tomáš Rulíšek. Z vyjadrení opozície vyplýva, že práve on zmenou štatútu navrhol, že sa zbaví niektorých kompetencií. Na výbore nevysvetlil, prečo to robí.

Zákon hovorí o riaditeľovi. Čo sa píše v štatúte, nie je jasné

„Neexistuje, aby sme nevedeli, kto vedie SIS. Neexistuje, aby zákon nepredpokladal nejaký postup. Navyše námestník nemá podľa zákona ani priestor na to, aby určoval osobu, ktorá by mala byť na čele SIS,“ hovorí poslankyňa SaS Mária Kolíková.

Spolu s Martinom Dubécim z PS zdôrazňujú, že nielen verejnosť na Slovensku nebude vedieť, kto vedie našu tajnú službu, ale nebudú to tušiť ani

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Pavol Gašpar

Slovensko

Teraz najčítanejšie