Denník N

Deťom hovoríme, že Ukrajina je silná a zvíťazí. Neklesáme na duchu, vraví riaditeľka domova pre vojnové siroty

Foto N - Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď Rusko pred dvomi rokmi vtrhlo na Ukrajinu, učiteľka Evelina Zlamal odišla na dva mesiace do Česka. Veľmi rýchlo si však uvedomila, že počas vojny je dôležité byť doma a pomáhať. Aj napriek strachu.

Dnes vedie detský domov Zatyšok, kde sa spolu s vyše dvadsiatimi kolegami a kolegyňami stará o deti, ktoré v dôsledku vojny prišli o rodičov alebo stratili domov.

„Zatyšok, ďaleko od vojny,“ víta nás nápis na bráne pred areálom. Jeho názov znamená v ukrajinčine útulné miesto.

Nachádza sa v obci Pylypec na zakarpatskom vidieku, vzdušnou čiarou len necelých 80 kilometrov od slovenskej hranice. Sme uprostred kopcov, je tu ticho a naozaj sa zdá, akoby tu žiadna vojna nebola. Lenže keby to bola pravda, toto miesto by vôbec neexistovalo.

Po príchode nás víta vysmiata Evelina Zlamal. Vymeníme si pozdravy, odovzdáme jej veľkú krabicu horaliek a potom nás rovno vovedie do učebne, kde hneď upútame pozornosť asi dvadsiatky detí. Práve majú hodinu angličtiny, a tak nás zdravia striedavo po anglicky aj po ukrajinsky.

Foto N – Tomáš Hrivňák

V centre Zatyšok ich dnes žije dohromady vyše 60. Niektoré nemajú rodičov vôbec, o iné sa stará len jeden rodič, starí rodičia alebo opatrovník. Ďalšie sú tu preto, lebo ich rodič bojuje na fronte.

Tri sestry čakajú na otcov návrat

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie