Denník N

Ústavný súd pozastavil účinnosť nižších trestov a premlčania. Špeciálnej prokuratúry sa to netýka, tú zrušia

Čo teraz urobí premiér Robert Fico? Foto N - Tomáš Benedikovič
Čo teraz urobí premiér Robert Fico? Foto N – Tomáš Benedikovič

Ústavný súd rozhodol aj napriek tomu, že sa ho koalícia Smeru, Hlasu a SNS pokúsila vyblokovať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ústavný súd pozastavil účinnosť časti vládnej novely Trestného zákona, informovala televízia Markíza.

Podľa informácií Denníka N sa pozastavenie týka znižovania trestov a skráteného premlčania, ako aj spätného otvárania dohôd o vine a treste s kajúcnikmi. Ústavní sudcovia nepozastavili účinnosť pri rušení Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorá by mala zaniknúť k 20. marcu.

„Je pre mňa skvelou správou, že demokracia na Slovensku funguje, že fungujú brzdy a protiváhy,“ reagovala na rozhodnutie prezidentka Zuzana Čaputová v diskusii Denníka N.

Rozhodnutie Ústavného súdu by malo znamenať, že od 15. marca sa neznížia trestné sadzby za ekonomické trestné činy a nezmenia sa ani premlčacie lehoty.

Neznamená to však, že by ústavní sudcovia vyhlásili novelu alebo jej časti za protiústavné; rozhodovanie o tom ich ešte len čaká.

Ide o zásadné rozhodnutie ústavných sudcov pri téme, ktorá je na začiatku vládnutia pre koalíciu Smeru, Hlasu a SNS kľúčová.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Úrad špeciálnej prokuratúry

Slovensko

Teraz najčítanejšie