Denník N

Poznáme detaily rozhodnutia Ústavného súdu: Nenecháme si zobrať právomoc, štát musí chrániť ľudí pred nebezpečím

Proti novele Trestného zákona chodia protestovať desaťtisíce ľudí. Foto N - Tomáš Benedikovič
Proti novele Trestného zákona chodia protestovať desaťtisíce ľudí. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ústavní sudcovia si pri pozastavení účinnosti novely Trestného zákona, ktorá ešte nevyšla v Zbierke zákonov, pomohli aj dianím v parlamente: všimli si, že aj koalícia opravuje premlčania ďalšou novelou, hoci pôvodnú ešte nepublikovali.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Rozhodnutie ústavných sudcov k novele Trestného zákona bolo rýchle, ale nie jednomyseľné.

Denník N má k dispozícii rozhodnutie a to ukazuje, že Ústavný súd pozastavil účinnosť pri znižovaní trestov, skrátené premlčania a aj pri pokuse spätne otvárať dohody o vine a treste s kajúcnikmi.

Ústavný súd nezverejňuje, akým pomerom hlasov rozhodnutie prijal. Isté je len to, že nato potrebuje väčšinu hlasov všetkých sudcov – teda minimálne sedem, hoci na súde momentálne nie je plný počet trinástich sudcov, ale je ich len dvanásť.

Veľa naznačuje, že dvaja sudcovia pripojili k rozhodnutiu svoje odlišné stanovisko – Peter Straka a Robert Šorl.

Dôležité na rozhodnutí Ústavného súdu je aj to, že nie je právoplatné okamihom jeho prijatia. Ústavní sudcovia v tomto zvolili tradičný postup a rozhodnutie bude účinné až po zverejnení v Zbierke zákonov. Toto zverejnenie má pritom v rukách koalícia.

V jednotlivých bodoch detailne vysvetľujeme, čo presne ústavní sudcovia konštatovali, čo to znamená, ako odôvodnili svoje rýchle rozhodnutie a aký odkaz majú pre politikov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Úrad špeciálnej prokuratúry

Ústavný súd

Slovensko

Teraz najčítanejšie